Obowiązek zakrywania dolnej części twarzy nie dla wszystkich. Sprawdź, czy musisz nosić maseczkę

Maseczka/Foto: PAP
Maseczka/Foto: PAP
REKLAMA

Od czwartku 16 kwietnia teoretycznie każda osoba wychodząca z domu musi obowiązkowo nosić maseczkę lub ogólnie osłonę na nos i usta. Niektórzy są jednak zwolnieni z tego obowiązku.

Od czwartku wchodzi w życie wydane 10 kwietnia rozporządzenie rządu o obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Minister zdrowia, odpowiadając na pytanie o kary za nienoszenie maseczek, oraz gdzie obywatele mają je zdobyć odpowiedział, że taki obowiązek funkcjonuje w wielu innych krajach na całym świecie.

REKLAMA

W Polsce nie wszyscy jednak będą zobligowani do noszenia maseczki. Z obowiązku zakrywania dolnej części twarzy zwolnione będą dzieci do dwóch lat i osoby mające trudności w oddychaniu.

Dodatkowo maseczkę może nam kazać zdjąć policjant. Może to zrobić jednak tylko w celu ustalenia naszej tożsamości lub jej weryfikacji.

Te zmiany to efekt nowelizacji ustawy, która nie miała jeszcze nawet okazji wejść w życie. Wcześniej ustawa obligowała nawet domowników do noszenia maseczek w czasie jazdy samochodem.

Dokładna treść nowych przepisów:

18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:

1) W środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie

2) W miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach

3) Na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż

4) Na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

1) Poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
2) dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

3. W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa”.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Źródło: Rzeczpospolita, nczas.com

REKLAMA