We Francji do 1500 euro dla pielęgniarek, po 100 euro na najbiedniejsze dzieci

Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA
Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Do 1500 euro premii dostaną pielęgniarki i inni zajmujący się chorymi. Najniższa premia wyniesie tu 500 euro. To rządowy plan ochrony socjalnej pracowników służby zdrowia i najbiedniejszych.

O takich zasiłkach mówił w przemówieniu TV prezydent Macron, ale skonkretyzował je premier Édouard Philippe 15 kwietnia.

Wypłaty będą miały miejsce od 15 maja jako „pomoc nadzwyczajna”. Po 150 euro otrzymają beneficjenci zasiłku minimum socjalnego (RSA) lub specjalnego zasiłku solidarnościowego (SSA). Do tej sumy zostanie dodane po 100 euro na każde dziecko pozostające na ich utrzymaniu.

Rodziny, które nie korzystają z RSA lub SSA, ale otrzymują pomoc mieszkaniową (tzw. allocation logement), otrzymają tylko po 100 euro na dziecko. Z tej „pomocy nadzwyczajnej” skorzystają w sumie ponad cztery miliony gospodarstw domowych.

Premier wespół z ministrami przedstawił też szczegóły planu pomocy o wartości 110 miliardów euro dla firm. Chodzi tu zwłaszcza o opłacanie tzw. „częściowego bezrobocia” już prawie 9 mln osób. 20 miliardów trafi do przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji, zwłaszcza tych o znaczeniu strategicznym.

8 miliardów euro zostanie przeznaczone na dodatkowe wydatki związane z opieką zdrowotną (zakup masek, sprzętu, transportu, funkcjonowania szpitali). W przypadku małych przedsiębiorców i osób prowadzących działalność na własny rachunek „fundusz solidarności” wyniesie od 1 do 7 miliardów euro.

Już teraz rząd mówi o deficycie na poziomie 9% i zadłużeniu PKB na poziomie 115%.

Źródło: Le Figaro/ AFP

Comments are closed.