Stan wyjątkowy w całej Japonii! Złoty Tydzień ludzie spędzą w domach

alkohol/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: wikimedia/ pexels/ pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: wikimedia/ pexels/ pixabay

Stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa, wprowadzony wcześniej w siedmiu japońskich prefekturach, został rozszerzony na cały kraj – poinformował w czwartek premier Japonii Shinzo Abe. Liczba wykrytych w tym kraju zakażeń przekroczyła w czwartek 9 tys.

Abe oświadczył, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 6 maja i ma na celu zmniejszenie ruchu w czasie przerwy w pracy, nazywanej Złotym Tygodniem, która rozpoczyna się pod koniec kwietnia – podała agencja Reutera.

Przed ogłoszeniem decyzji o rozszerzeniu stanu wyjątkowego minister ds. rewitalizacji gospodarczej Nishimura Yasutoshi przestrzegł, że razem z podróżującymi ludźmi wirus rozprzestrzenia się z miast na wieś – przekazała publiczna stacja NHK.

Premier wprowadził wcześniej stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych prefekturach, co pozwoliło ich gubernatorom na zaostrzenie środków przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Mogą oni zalecać mieszkańcom, aby nie wychodzili z domów i prosić firmy o wstrzymanie działalności. Nie przewidziano jednak kar za niedostosowanie się do tych zaleceń.

W czwartek w całym kraju zgłoszono 283 nowe potwierdzone przypadki infekcji koronawirusem, a łączny bilans wzrósł do 9005, nie licząc 712 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess. Najwięcej, 2595 przypadków potwierdzono w Tokio. – podała NHK.

Tego dnia zmarły również kolejne cztery zakażone osoby. Łącznie w Japonii stwierdzono 195 zgonów pacjentów z koronawirusem, w tym 13 osób z wycieczkowca.

(PAP)

Comments are closed.