Koronawirus i ramadan. Muzułmanie szukają nowych form świętowania

Wieczorne modły w czasie ramadanu. Tarawih. Fot. WIkipedia
Wieczorne modły w czasie ramadanu. Tarawih. Fot. WIkipedia
REKLAMA

W „przesłaniu do muzułmanów ” Francuska Rada ds. Kultu Muzułmańskiego (CFCM) zwraca się do wyznawców islamu, bu rozpoczynając się 24 kwietnia okres postu, czyli ramadanu spędzali raczej w domach.

CFCM to organ utworzony w 2003 r. przez prezydenta Nicolasa Sarkozyego. Była to próba utworzenia organizacji, która koordynowałaby działania różnych odłamów islamu, podzielonego religijnie, ale też etnicznie. Pozostała jednak ciałem mocno fasadowym.

Tym nie mniej, Rada stara się koordynować relacje pomiędzy państwem a meczetami. Wydane teraz „przesłanie” dotyczy wprowadzonych we Francji zasad izolacji społeczeństwa w dobie rozpoczęcia ramadanu, który jest dla tej społeczności okazją do spotkań w domach i meczetach.

REKLAMA

Rząd nie wydał formalnego nakazu zamknięcia miejsc kultu, ale wprowadził zakaz zgromadzeń religijnych powyżej 20 osób w świątyniach. CFCM zapewne w koordynacji z władzami, zaleciło imamom, aby nie otwierali meczetów i zachęciło wiernych do praktykowania w swoich mieszkaniach.

Rada dodaje, że „codzienne modły w domu” to „jedyne odpowiedzialne podejście, zgodne z zasadami i wartościami religii w kontekście epidemii”.

W punkcie dotyczącym Tarawih, czyli specjalnej wieczornej modlitwy odprawianej zbiorowo przez muzułmanów tradycji sunnickiej w okresie ramadanu, CFCM podpowiada, że ​​„pożądane jest”, aby ją także praktykowano w domu.

Przynajmniej część imamów nie zamierza jednak zamykać meczetów, a kontrolowanie liczby muzułmanów w meczetach będzie trudne, zwłaszcza we „wrażliwych dzielnicach”. Tutaj każda interwencja policji grozi wywołaniem zamieszek. Wątpliwe więc, by wadze chciały w okresie ramadanu dość ściśle pilnować przestrzegania przepisów o izolacji.

Władze obiecują transmisje w mediach, propagują też np. takie pomysły jak Iftar przez WhatsAppa. Tak inicjatywa pojawiła się np. imigranckim departamencie 93 (Seine-Saint-Denis).

Muzułmańskie kwatery na cmentarzach są już z powodu koronawirusa mocno przepełnione. Może to wskazywać na dużą ilość ofiar w tej społeczności, chociaż nikt takich statystyk nie robi. Działacze Francuskiej Rady ds. Kultu Muzułmańskiego zwrócili się nawet do władz państwowych i lokalnych o wyznaczenia dla wyznawców islamu nowych kwater.

Źródło: Le Parsien

REKLAMA