
Od początku epidemii koronawirusa w Nigerii zmarło z tego powodu 12 osób. Tymczasem według Krajowej Komisji Praw Człowieka 18 osób zostało tam straconych przez nigeryjskie siły bezpieczeństwa za „naruszanie” dekretu o izolacji.
Raport komisji precyzuje, że policja dokonała w sumie „105 aktów przemocy” korzystając z dodatkowej władzy. Według oficjalnych danych w Nigerii na Covid-19 odnotowano 407 przypadków zarażenia i tylko 12 zgonów.
Nigeria to najbardziej zaludniony kraj Afryki. Liczy 196 milionów mieszkańców i należy do tych państw, które wprowadziły bardzo restrykcyjne przepisy w walce z epidemią. W dużych miastach, jak miastach Lagos (20 milionów mieszkańców), czy Logun zakazano opuszczania mieszkań, poza wychodzeniem na zakupy. Praktycznie ustała tam działalność gospodarcza.
Parlament początkowo ogłosił izolację ludności na dwa tygodnie, a 13 kwietnia przedłużył ją na czas nieokreślony. Tymczasem Krajowa Komisja Praw Człowieka oskarżyła siły bezpieczeństwa o „nieproporcjonalne używanie siły, nadużywanie władzy, korupcję i brak poszanowania dla prawa krajowego i międzynarodowego”.
O ile dodatkowa władza uderza niektórym do głowy, to w Afryce to zjawisko się potęguje. Rzecznik policji jednak odrzuca oskarżenia. Wiadomo jednak, że duża część mieszkańców miast, zwłaszcza utrzymująca się z szarej strefy, nie przestrzega przepisów i po prostu pracować musi.
Na poparcie tez Komisji w internecie pojawiło się dużo filmów z Nigerii, na których witać brutalność funkcjonariuszy policji, bicie ludzi plądrowanie przez nich ulicznych straganów.
Police have killed far more people in S’East than COVID-19 – Igbo lawyers – https://t.co/OSkqxEkPfz pic.twitter.com/OGeG0zvAaX
— The Sun Nigeria (@thesunnigeria) April 17, 2020
Let’s cry for Nigeria
😭 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😞😭😭😭😞😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😞😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭 pic.twitter.com/1otYORL7MZ— watuneed🌹 (@realmen_com) April 17, 2020
Źródło: Valeurs Actuelles