Szwajcarzy odmrażają! Rząd zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa

Zakład stolarski produkujący trumny w Lozannie: EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT Dostawca: PAP/EPA.
Zakład stolarski produkujący trumny w Lozannie: EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT Dostawca: PAP/EPA.
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Rząd Szwajcarii zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 27 kwietnia mają być otwierane zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, od 11 maja sklepy i szkoły. W Szwajcarii na Covid-19 zmarło już ponad 1000 osób.

Stopniowe odchodzenie od restrykcji ma przebiegać etapami. Najpierw, od 27 kwietnia mają zostać otwarte zakłady kosmetyczne i salony fryzjerskie, a placówki służby zdrowia zajmą się pacjentami, których planowane wizyty i zabiegi zostały przełożone ze względu na epidemię.

Od 11 maja ponownie zaczną działać szkoły podstawowe i sklepy, a od 8 czerwca wznowią działalność uniwersytety i szkoły zawodowe, muzea, biblioteki i ogrody zoologiczne.

Władze rozważają także zniesienie zakazu większych niż pięcioosobowych zgromadzeń, ale szczegóły mają być przedstawione pod koniec maja.

Przejście od jednego etapu do kolejnego nastąpi wtedy, kiedy nie będzie znaczącego wzrostu zachorowań na Covid-19, a harmonogram ułożono tak, aby obserwować efekty znoszenia kolejnych ograniczeń i na bieżąco na nie reagować – czytamy w oświadczeniu rządu umieszczonym na oficjalnej stronie internetowej.

Podkreśla się też, że zasady higieny i zachowywania odległości muszą być nadal przestrzegane, a osoby narażone na wysokie ryzyko zakażenia powinny pozostać w domu.

W czwartek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG) poinformował, że na Covid-19 zmarło 1017 chorych, z czego 44 w ciągu ostatniej doby, a infekcję koronawirusem potwierdzono ogółem u 26 732 osób.

(PAP)