Już nawet prezydent Macron to mówi. Unii Europejskiej grozi upadek

Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA
Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA

Emmanuel Macron twierdzi, że Unia Europejska rozpadnie się jeśli nie będzie wspólnego ratowania gospodarki. Prezydent Francji chce wymusić na Niemczech zgodę na „solidarne” zaciągniecie i spłatę długu.

W rozmowie z „Financial Times” Macron ostrzegł, a może groził, że Unia Europejska rozpadnie się jeśli nie zostanie wdrożony plan pomocy za którym optują Francja, Włochy i Hiszpania. W największym skrócie chodzi o to, by Unia jako wspólnota gwarantowała spłatę pożyczek zaciągniętych dla ratowania państw najbardziej dotkniętych pandemią.

Francja, Włochy Hiszpania chcą emisji przez Unię tzw. „koronaobligacji”, których późniejszy wykup byłby gwarantowany przez całą wspólnotę. Sprzeciwiają się temu głównie Niemcy i Holandia, które nie chcą dźwigać ciężarów długu za Francuzów, czy Włochów.

Emmanuel Macron mówi, że Bruksela „nie ma innego wyjścia”, jak założyć fundusz ratunkowy, który pozwoli państwom członkowskim dzielić ciężar zadłużenia z bogatszymi sąsiadami.

– Jeśli nie możemy tego zrobić dzisiaj, mówię wam, że populiści wygrają – dziś, jutro, pojutrze, we Włoszech, w Hiszpanii, może we Francji i gdzie indziej – powiedział Macron w rozmowie z „Financial Times”. – Uważam, że UE to projekt polityczny. Jeśli jest to projekt polityczny, priorytetem jest czynnik ludzki i pojawiają się pojęcia solidarności… i nie zapominajmy, że ekonomia jest nauką moralną.

Paryż ma nadzieję na utworzenie funduszu UE w wysokości 400 miliardów euro, który pomoże uzupełnić pomoc oferowaną przez Europejski Bank Centralny. Macron powiedział, że brak zgody na taki plan groziłby upadkiem strefy euro i projektu brukselskiego. – Nie można mieć jednego rynku, na którym niektórzy są poświęcani -dodał.

Przypomniał o „kolosalnym, fatalnym błędzie” swojego kraju polegającym na żądaniu reparacji od Niemiec po I Wojnie Światowej. To miało m.in doprowadzić wg. niego do powstania ruchu nazistowskiego. Jak twierdzi teraz Europie potrzebny jest nowy Plan Marshalla.

Być może słowa prezydenta Francji to tylko sposób nacisku na Niemcy, by zgodziły się na „uwspólnotowienie” długu. Podobnie ostrzeżenie, a może groźby, śle także premier Włoch Giuseppe Conte.  Na razie Unia traci czas na spory. Kolejna runda rozmów w sprawie sposobów ratowania gospodarki przewidziana jest na 23 kwietnia.

11 KOMENTARZE

 1. Macron NIC NIE mówi.
  On grozi i straszy, by oskubać północną Europę. Chce brać pożyczki a spłatę przerzucić na żyrantów, wiec grozi rozpadem Unii i strefy euro. Jednak rzecz w tym, że bez Unii i bez euro to on tym pewniej zbankrutuje

 2. i nie zapominajmy, że ekonomia jest nauką moralną. ????? No zwłaszcza u liberałów, ha,ha,ha …. kolejny dzban lewacki

 3. Nie gadać tyle tylko do roboty, rozpieprzyć do dziadostwo i nowoczesną forme kołchozu. To ,że unia musi paść to juz wie każdy trzeźwo myślący. Nie jestem przeciw Uni w Europie ale jestem przeciwko hegemoni poszczególnych państw. Chce uni na zasadzie wolnego przepływu towarów i usług ale żądam suwerenności poszczególnych państw i nie wtrącania sie w sprawy wewnętrzne człownków tej wspólnoty. Rozumieją?

  • wolny przepływ towarów i usług będzie dopóki będzie się to opłacało najsilniejszym graczom. Nas do niego dopuścili jak wcześniej zniszczyli i przejęli nasz przemysł i handel detaliczny. Faktem jest, że się bogaciliśmy ogromnym kosztem (ciężka praca, mln eurosierot itd. ) ale jesteśmy gospodarką tylko peryferyjną.

 4. Tzn że inne państwa uni będę spłacać kredyty tych najbardziej dotkniętych państw czyli Francji, Włoch i Hiszpanii … Fajnie co? I pomyśleć że taka Polska na którą w tych krajach patrzą z pogardą a Polaków uważa się się zacofanych chamów, wysyła tam tony żywności phi ale jaja

 5. Tzn że inne państwa uni będę spłacać kredyty tych najbardziej dotkniętych państw czyli Francji, Włoch i Hiszpanii … Fajnie co? I pomyśleć że taka Polska na którą w tych krajach patrzą z pogardą a Polaków uważa się się zacofanych chamów, wysyła tam tony żywności phi ale jaja. i wogole jaki nowy plan marschala ?? Ciekawe kto teraz da pieniążki? Wtedy dały USA teraz niech macaron uśmiecha się do Putina haha może pomoże

 6. Dlaczego mamy płacić za czyjąś głupotę. Robił wybory , zarażł ludzi a teraz rząda pomocy. O nie. Nie było UE jak siał sie wirus , to nie ma wspólnej pomocy. Nie mozemybsie na nich ogladać , zakładajmy maseczki i do pracy pilnujmy swojej gospodarki i naszych spraw.

  • Płacą frajerzy, mamy jedyną w swoim rodzaju okazję by nie zostać kolejny raz FRAJEREM, bo My już Niemcom i Francy zapłaciliśmy naszym przemysłem /jego upadkierm/ haracz na całe 300 lat naprzód, a Żydzi na Madagaskar niech sobie jadą szukać swoich 447

Comments are closed.