Oszuści wyłudzają kody BLIK. Policja ostrzega przed „znajomymi w potrzebie”

Przestępczość finansowa Foto: pexels
Przestępczość finansowa. Zdjęcie ilustracyjne: Pexels Foto: pexels
REKLAMA

Policja alarmuje o nowej fali oszustw w sieci. Przestępcy podszywają się pod naszych znajomych i proszą o pomoc finansową.

Znajomy prosi cię na Facebooku o drobną pomoc? Zanim dasz mu kod BLIK sprawdź, czy faktycznie osoba ta jest tym, za kogo się podaje.

Podlaska policja alarmuje o rosnącej liczbie internetowych oszustw, gdzie celem jest wyłudzenie kodu BLIK. Kody te generujemy i za ich pomocą możemy wypłacać pieniądze. Dzięki temu mogą posłużyć np. do udzielenia bliskim szybkiej pomocy finansowej.

REKLAMA

Jednak teraz stały się łakomym kąskiem dla oszustów, którzy zaczęli podszywać się pod naszych znajomych. Metody oszustw są dwie – pierwsza polega na stworzeniu konta imitującego naszych znajomych (np. z Facebooka).

Druga, poważniejsza, może dotyczyć włamań na konta naszych znajomych. Dlatego policja apeluje, by korzystać m.in. z trybu podwójnego uwierzytelniania przy logowaniu się na Facebooka.

Policja podaje przykład mieszkanki Białegostoku, której oszust, poszywający się pod znajomą, wyłudził kod BLIK na 300 złotych. W przypadku innej mieszkanki tego miasta, 35-latki, oszust próbował podszyć się pod jej ciocię.

Jednak zdradził go styl i sposób komunikowania się. Dlatego kobieta nie podała mu kodu, a o sprawie zaalarmowała ciotkę i policję.

A jak oszuści pozyskują dane, potrzebne do zalogowania się na cudze konto w mediach społecznościowych? M.in. rozsyłając linki do rzekomych artykułów o koronawirusie.

Strony takie podszywają się pod popularne portale. Natomiast, aby obejrzeć materiał wideo, proszą o zalogowanie na Facebooka – i tak przejmują nasze dane.

– Informując o takich oszustwach policja apeluje o zwracanie uwagi na informacje w serwisach społecznościowych, które wymagają od użytkownika logowania się na własne konta. W dobie panującej pandemii COVID-19 w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej fałszywych artykułów z koronawirusem w tle. Takie ataki mają na celu pozyskanie dostępu do naszego konta w serwisie społecznościowym Facebook i wyłudzenie kodów BLIK od naszych znajomych – przestrzega policja.

Źródło: PAP / Gazeta Prawna

REKLAMA