Zmarło 26 kierowców. Do autobusów nie można wsiadać przednimi drzwiami

Londyński autobus. Foto: PAP
Londyński autobus. Foto: PAP
Prenumerata NCZ! z prezentem

Od poniedziałku pasażerowie mogą wchodzić do londyńskich autobusów tylko przez środkowe drzwi. Ma to poprawić ochronę kierowców przed zakażeniem. Od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło już 26 kierowców.

Nakaz wchodzenia przez środkowe drzwi oznacza, że przejazd autobusami stał się bezpłatny, bo czytniki kart miejskich znajdują się koło kierowców.

Przez ostatnie półtora tygodnia używanie wyłącznie środkowych drzwi było testowane w 140 autobusach na dziewięciu liniach, ale w związku z kolejnymi przypadkami zgonów wśród kierowców „Transport for London” (TfL), miejska spółka zarządzająca komunikacją publiczną w brytyjskiej stolicy, zdecydowała się rozszerzyć ten system na wszystkie autobusy.

Gdy rozpoczynano testy, było dziewięciu zmarłych kierowców, w piątek poinformowano, że ta liczba wzrosła do 26.

Laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan napisał na Twitterze, że „to pomoże chronić naszych niesamowitych kierowców”. Kierowcy oraz reprezentujące ich związki zawodowe skarżą się jednak, że te działania to zdecydowanie za mało, bo TfL nie wyposaża ich ani w maseczki, ani rękawiczki, nie mają też gdzie myć rąk, a autobusy są zbyt rzadko dezynfekowane, jeśli w ogóle.

Jak podaje TfL, od czasu wprowadzenia przez rząd ograniczeń zwiększających dystans społeczny – m.in. zakazu wychodzenia z domu oraz przemieszczania się bez uzasadnionej przyczyny – liczba przejazdów autobusami oraz metrem spadła o 85 proc. w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

PAP

Comments are closed.