
Astronomowie ogłosili datę rozpoczęcia Ramadanu w Europie. W tym roku pierwszy dzień ramadanu w Polsce i innych krajach europejskich przypadnie na 24 kwietnia 2020 roku, czyli 1 Ramadan 1441 roku dla muzułmanów.
23 kwietnia, w czwartek, ramadan zacznie się w Wielkiej Brytanii, w piątek w Ameryce Północnej, Arabii Saudyjskiej i Turcji, a dopiero w sobotę 25 kwietnia w Maroku.
W Europie muzułmanie stanowią około 5% populacji i liczba ta szybko rośnie. W czasach koronawirusa to dodatkowe wyzwanie dla rządów, które wprowadziły przepisy o izolacji społecznej. Ramadan to bowiem okres dodatkowych kontaktów rodzinnych, sąsiedzkich i przyjacielskich.
Na starym kontynencie okres muzułmańskiego postu najintensywniej obchodzony jest we Francji. Francja ma największą populację muzułmanów w Europie i podaje się, że prawie 9% osób identyfikuje się tam z islamem. Ramadanu przestrzegają nawet osoby deklarujące się jako „niepraktykujące”.
Lidl supprime les croix et signes chrétiens sur ses produits et catalogues soit disant par neutralité.
Par contre pour le ramadan…#Lidl pic.twitter.com/mVyA2PJVYE— Guillaume de Longeville 🇨🇵 (@gdelongeville) September 1, 2017
Francuskie sklepy są już od dawna gotowe na ramadan. Półki uginają się od towarów „halal”. Meczety będą jednak zamknięte, a władze proszą muzułmanów, by ograniczali świętowanie do kręgu najbliższej rodziny. Wiadomo, że w niektórych miejscach nie uda się utrzymać przepisów o izolacji. W Marsylii prefektura podobno już skapitulowała.
Coronavirus #COVID19 : « L’écrasante majorité des musulmans et des imams en France appliquent les directives scientifiques et sanitaires » #ISLAM #CFCM #AMIF #Ramadan #Mosques https://t.co/VuiQdok3Xn via @lemondefr pic.twitter.com/ttFCgBh7oV
— Père Vincent Feroldi (@PVincentFeroldi) April 15, 2020
Podobne apele mnożą się też w Belgii. Spotykanie się ludzi to jednak sens ramadanu. Na kilka dni przed rozpoczęciem okresu postu lokalne władze dzielnicy Molenbeek, we współpracy z policją, debatują więc nad poszanowaniem zasad bezpieczeństwa.
Przed sklepami rysuje się linie z odległościami 1,5 metra dla kolejek, prowadzi negocjacje z kupcami, a gmina rozsyła pocztą ulotki z informacjami o zasadach bezpieczeństwa i właściwego postępowania.
Prowadzi się też rozmowy z imamami, m.in. w sprawie rozdzielania tradycyjnej jałmużny dla biednych. Molenbeek się organizuje.
Także na zakupach:
"principe de neutralité", mon œil… Extrait du catalogue "promos spécial Ramadan Lidl le 17.05.2017" pic.twitter.com/WLnm0KhuGD
— Adam Gwiazda (@delestoile) August 31, 2017
De är ju miljömedvetna men borde ha fickorna på utsidan. pic.twitter.com/lEWPQstotm
— Sigge (@sigvardstensson) February 21, 2020