Białoruś. Prezydent Aleksandr Łukaszenka dogląda produkcji maseczek. Foto: PAP/EPA
Białoruś. Prezydent Aleksandr Łukaszenka dogląda produkcji maseczek. Foto: PAP/EPA

W ciągu ostatniej doby u naszych sąsiadów stwierdzono 741 nowych przypadków zachorowań na Covid-19. W sumie są to 8022 przypadki. Zmarły 2, więc oficjalna liczba zgonów wynosi na Białorusi 60.

741 nowych przypadków Covid-19 w ciągu minionej doby na Białorusi to rekord zachorowań w tym kraju, gdzie nie wprowadzono specjalnych zasad izolacji. Na Białorusi przeprowadzono 122,5 tys. testów.

Prezydent Łukaszenka stwierdził, że Białoruś nie odrzuci rekomendacji WHO i wraził „zmartwienie” epidemią. Dodał jednak, że że republika ma wystarczające rezerwy, aby poradzić sobie z tym problemem. Wbrew temu, co pisały media (traktory i praca w polu jako środki na koronawirusa), Białoruś w ostatnim czasie znacznie zwiększyła zdolności opieki zdrowotnej i produkcję krajowych leków i środków medycznych.

WHO rekomendowała dla tego kraju wprowadzenie dystansu dla społeczności, informowanie ludzi o zagrożeniach, zaleceniach zdrowotnych i środkach reagowania na sytuację z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Michalkiewicz. The Movie

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką zaproponował pomoc w walce z Covid-19. Była to pierwsza od 10 lat rozmowa prezydentów Litwy i Białorusi.

Prezydenci omówili kwestie konieczności zapewnienia tranzytu między krajami „w tym trudnym okresie” oraz zapewnienia warunków dla przewoźników litewskich i białoruskich w realizacji międzynarodowych przewozów. Nauseda przy okazji „wyraził głębokie zatroskanie” z powodu budowy elektrowni atomowej, która powstaje w Ostrowcu, 50 km od Wilna.

Prezydent Litwy zaproponował złożenie wspólnego wniosku do UNESCO w sprawie ogłoszenia 2022 roku Rokiem Franciszka Skaryny, twórcy białoruskiego piśmiennictwa. Za dwa lata będziemy obchodzili 500. rocznicę wydania pierwszej drukowanej książki w Europie Wschodniej, która ukazała się w Wilnie.

Z pomocą pospieszyła także Polska. MSZ podało, że w ramach pomocy w walce z pandemią koronawirusa, Polska wysyła na Białoruś transport humanitarny. Są to dostawy płynu do dezynfekcji, maseczek i leków.

Źródło: PAP/ Interfax/ Novosti.By