Ponad 60 procent Polaków nie czyta książek. Biblioteka Narodowa zachwycona wynikiem

Kolekcja książek - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixnio
REKLAMA

W 2019 roku 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki – wynika z raportu Biblioteki Narodowej opublikowanego w czwartek. To podobny wynik jak w poprzednich latach, więc autorzy badania są zachwyceni, że nastąpiło „trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa”.

Tegoroczny wynik badania czytelnictwa jest nieco tylko wyższy niż w poprzednich latach (w 2018 roku przeczytanie jednej książki zadeklarowało 37 proc. Polaków, w 2017 – 38 proc., w 2016 i 2015 – 37 proc.) Te dane pozwoliły autorom badania „odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych”.

Wynik ten oznacza jednak, że ponad 60 procent Polaków nie przeczytało ANI JEDNEJ książki w ciągu ubiegłego roku. W 2019 roku 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W gronie czytelników najwięcej – 18,4 proc. – sięgnęło po 1-2 książki, czytanie ponad 24 książek rocznie deklaruje 2,6 badanych.

REKLAMA

Biblioteka Narodowa: wynik dobrej koniunktury

Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk – piszą autorzy badania.

W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41 proc.), pożyczenie od znajomego (35 proc.), prezent (31 proc), wypożyczenie z biblioteki (27 proc.) i własny księgozbiór (20 proc.).

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA