Unia Europejska wtrąca się w wybory w Polsce. „Muszą być zgodne z Traktatem o UE”

Didier Reynders Fot. Abdullah Sifitci (Twitter)

Wybory prezydenckie w Polsce muszą być wolne i równe, a także zgodne z wartościami UE – mówił na posiedzeniu komisji PE unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Jak zaznaczył, wybory w obecnej sytuacji mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych.

„Decyzje (w sprawie tego, czy wybory mogą się odbyć, czy powinny być przełożone) muszą być zgodne ze zobowiązaniami nakładanymi na państwo przez prawo międzynarodowe. Te wybory muszą być wolne i równe. Muszą być zgodne z art. 2 Traktatu o UE. Tylko w ten sposób te wybory będą mogły zostać uznane za ważne” – powiedział Reynders eurodeputowanym komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE).

Jak zaznaczył, wytyczne Komisji Weneckiej mówią o tym, że zmian w prawie wyborczym nie powinno się przeprowadzać w roku poprzedzającym wybory. „Musimy trzymać się tych przepisów, aby wybory mogły zostać uznane za ważne” – powiedział.

Przypomniał, że na początku kwietnia Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wydała stanowisko, w którym mówi, że obecne ograniczenia w przemieszczaniu i spotykaniu się uniemożliwiają prowadzenie kampanii wyborczej. „Jeśli wybory odbędą się w obecnej sytuacji, mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych” – ostrzegł komisarz.

Comments are closed.