Mężczyźni bardziej narażeni na koronawirusa. Gnieździ się w jądrach

Ślub w dobie koronawirusa. Foto: Pexels.com
Ślub w dobie koronawirusa. Foto: Pexels.com
REKLAMA

Z niektórych badań wynika, że koronawirus może długo gnieździć się w jądrach. Dlatego mężczyźni mają być bardziej narażeni na ciężkie przypadki zachorowania na koronawirusa.

Jak informuje „New York Post” naukowcy z Bombaju badali pacjentów chorych na koronawirusa pod kątem tego, jaki wpływ ma płeć na przebieg choroby. Okazuje się więcej ofiar jest wśród mężczyzn i to oni znacznie gorzej przechodzą chorobę.

Dr Aditi Shastri, onkolog z Montefiore Medical Center w Nowym Jorku i jej matka, dr Jayanthi Shastri, mikrobiolog ze Szpitala Kasturba ds. Chorób Zakaźnych w Bombaju, stwierdziły, że wirus przyczepia się do białka, które występuje w dużych ilościach w męskich jądrach.

REKLAMA

Białko to, znane jako enzym konwertujący angiotensynę 2 lub ACE2, jest obecne w płucach, przewodzie pokarmowym i sercu, a własnie także w dużych ilościach w męskich jądrach. Ponieważ jądra są odgrodzone od układu odpornościowego, wirus może utrzymywać się tam dłużej niż w reszcie ciała.

Badaczki stwierdziły, że te odkrycia mogą wyjaśniać, dlaczego kobiety pozbywają się koronawirusa szybciej, niż mężczyźni. Ustalono, że średni czas na usunięcie koronawirusa przez kobiety to cztery dni, podczas gdy u mężczyzn wyzdrowienie średnio trwało o dwa dni dłużej.

„Te obserwacje pokazują, że osobnicy płci męskiej później pozbywają się koronawirusa” – napisały badaczki, dodając że jądra mogą służyć jako „rezerwuary” wirusa.

Badania te mogą być może wyjaśnić doniesienia z Włoch, Korei Południowej i Nowego Jorku, iż mężczyźni częściej umierają na koronawirusa.

REKLAMA