Wielka asteroida w kształcie MASECZKI pędzi w kierunku Ziemi. NASA opublikowała zdjęcia [FOTO]

Asteroida. Foto: print screen z YouTube/Mr Scientific
Asteroida. Foto: print screen z YouTube/Mr Scientific
Prenumerata Najwyższego Czasu!

W kierunku Ziemi nadciąga „potencjalnie niebezpieczna” asteroida. Według obliczeń NASA przemieszcza się z prędkością 31 tys. km/h, ma ok 1,9 km średnicy i najbliżej naszej planety znajdzie się 29 kwietnia. Zaprezentowano zdjęcia kosmiczne asteroidy 1998 OR2.

Gdyby asteroida zderzyła się z Ziemią, wywołałaby katastrofę o charakterze globalnym, a klimat – w efekcie utrzymującego się w atmosferze pyłu – z dnia na dzień ochłodziłby się na wiele miesięcy.

NASA uspokaja jednak, że prawdopodobieństwo zderzenia się z naszą planetą jest bliskie zeru. Według obliczeń naukowców, w kulminacyjnym momencie znajdzie się w odległości 6,3 mln km od Ziemi. To 16-krotnie więcej, niż wynosi odległość Księżyca od Ziemi.

Asteroida jak maseczka

Obserwatorium Arecibo, współpracujące z NASA, zamieściło zdjęcia pędzącej asteroidy 1998 OR2. Obrazy pochodzą z radaru dopplerowskiego i zostały wykonane 17 kwietnia.

Jako, że świat zmaga się z pandemią koronawirusa, a przez Światową Organizację Zdrowia zalecane jest noszenie maseczek, kształt asteroidy od razu skojarzył się naukowcom… właśnie z maseczką. Badacze żartują, że latający kamień przystosował się do nowej rzeczywistości.

Wszyscy myślimy o Covid-19. Wygląda na to, że 1998 OR2 też pamiętała o założeniu maseczki – Anne Virkki, szefowa obserwatorium.

Placówka naukowa zamieściła w internecie zdjęcia asteroidy (prezentujemy na końcu artykułu).

Asteroida widziana przez lornetkę

Według astrofizyka Gianluki Masiego, szefa projektu Virtual Telescope, asteroida 1998 OR2 będzie prawdopodobnie wystarczająco jasna, by zobaczyć ją na niebie.

Datę 29 kwietnia w kalendarzu powinni miłośnicy kosmicznych obiektów latających. Jak mówi Masi, asteroida będzie widoczna jako „poruszający się mały, świecący punkt”. Do śledzenia jej trajektorii wystarczy teleskop albo lornetka.

Najbliżej Ziemi asteroida 1998 OR2 znajdzie się 29 kwietnia o godzinie 11:56 czasu warszawskiego. Potem zacznie oddalać się od naszej planety i wróci w 2079 roku. Wówczas ma znaleźć się w odległości ok. 1,8 mln km od Ziemi. Naukowcy próbują zbadać możliwie najdokładniej jej orbitę, a informacje przekazać przyszłym pokoleniom.

Asteroida 1998 OR2 - zdjęcie z kosmosu.
Asteroida 1998 OR2 – zdjęcie z kosmosu. (Fot. Obserwatorium Arecibo/NASA)
Porównanie kształtu asteroidy 1998 OR2 do maseczki.
Porównanie kształtu asteroidy 1998 OR2 do maseczki. (Fot. Obserwatorium Arecibo/NASA)

 

Comments are closed.