Chcą zniesienia nakazu maseczek. „Ich noszenie nie zawsze jest dobre dla naszego zdrowia”

Koronawirus w Polsce - zdj. ilustracyjne.
Koronawirus w Polsce - zdj. ilustracyjne. (Zdj. PAP/Mateusz Marek)

Trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. zniesienia nakazu noszenia maseczek ochronnych. Autorzy wskazują, że nie zawsze ich noszenie jest dla nas korzystne.

Od ponad tygodnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Najczęściej służą do tego maseczki ochronne.

Jednak nie wszystkim te rozwiązanie odpowiada. Na stronie PetycjeOnline.pl pojawiła się petycja ws. zniesienia nakazu.

Jej autorzy wskazują na wypowiedzi przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia, którzy podważali nakaz noszenia maseczek. Chodzi np. o dr Mike’a Ryana, który wskazał, że noszenie maseczek nie zawsze jest dobre dla naszego zdrowia.

– Nie ma dowodów naukowych na to, że noszenie masek przez populację na masową skalę przynosi jakiekolwiek korzyści. Wręcz przeciwnie – są dowody, że nieprawidłowe użycie masek wyrządza szkody – twierdzi dr Ryan.

– Zwracamy się z prośbą o poszanowanie prawa człowieka do nienaruszalności integralności ciała. Jesteśmy zdania, że aktualny nakaz noszenia maseczek ochronnych przez wszystkie osoby, także zdrowe może przynieść wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych i psychologicznych. Brak wystarczającej wentylacji w okolicach górnych dróg oddechowych może np. przyczynić sie do rozwoju innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Można też obserwować u niektórych osób napady lękowe i inne problemy natury psychologicznej – czytamy w petycji.

Jak wskazują autorzy petycji noszenie maseczek ochronnych powinno obejmować jedynie osoby chore, lub opiekujące się chorymi na koronawirusa. Natomiast sami przedstawiciele WHO w trakcie niedawnej konferencji prasowej stwierdzili, że nie zaleca się noszenia masek ochronnych przez osoby zdrowe, jeśli nie ma ku temu odpowiednich przesłanek.

Źródło: PetycjeOnline

Comments are closed.