Sławomir Mentzen o chaosie w rządzie: skończy się to bardzo źle

Sławomir Mentzen. Foto: Facebook Konfederacja
Sławomir Mentzen. Foto: Facebook Konfederacja

Sławomir Mentzen z Konfederacji przeanalizował posunięcia rządu w kontekście epidemii koronawirusa. Jego zdaniem Mateusz Morawiecki i jego ministrowie nie mają pojęcia co robić, a obostrzenia i zawieszenie gospodarki doprowadzi nas do ekonomicznej katastrofy. – Odsuwa tylko wzrost zachorowań w czasie, przynosi monstrualne szkody gospodarcze i w żaden sposób nie rozwiązuje problemu – tłumaczył.

– Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że spodziewa się szczytu zachorowań dopiero na jesieni. Jest to potwierdzenie dwóch tez, które od dawna stawiam. Pierwsza jest taka, że rząd nie ma zielonego pojęcia co się dzieje i co dalej robić. Świadczy o tym przekładanie przewidywanego szczytu zachorowań z kwietnia na maj, następnie na czerwiec, lipiec, a teraz już na jesień. Świadczy o tym naprzemienne zamykanie i otwieranie lasów, propozycja zasłaniania twarzy przez dwa lata i brak jakiegokolwiek harmonogramu przywracania normalnego życia – stwierdził. 

– Druga teza – bardzo dokładnie omówiona podczas mojej rozmowy z Krzysztofem Szczawińskim – jest taka, że wirus magicznie sam z siebie nie zniknie i przy obecnym trybie walki z nim minie jeszcze naprawdę wiele czasu, zanim się z nim uporamy. To z kolei sprawie, że aktualne działania Morawieckiego i jego ludzi są niezwykle szkodliwe. Odsuwają tylko wzrost zachorowań w czasie, przynoszą monstrualne szkody gospodarcze i w żaden sposób nie rozwiązują problemu – zauważył Mentzen.

Co będzie dalej?

Mentzen rozpatrywał scenariusze tego, jak zadziała rząd przyjmując, że szczyt zachorowań rzeczywiście nastąpi jesienią.

Może (rząd przyp. red.) trzymać naszą gospodarkę w zamknięciu do momentu, gdy zachorowań będzie już bardzo mało. Co może nastąpić kilka miesięcy po szczycie, na przykład za rok. Oznacza to kompletną ruinę, brak sensowności jakichkolwiek planów pomocowych ratujących miejsca pracy, ryzyko hiperinflacji i coraz ostrzejsze protesty bunty ludzi domagających się chleba. Mam nadzieję, że tego scenariusza nikt poza Szumowskim poważnie nie rozważa – dodał.

Jaka według Mentzena jest druga opcja?

– Poluzowanie ograniczeń przed szczytem zachorowań. Przy czym nie bardzo widać powód, dlaczego mielibyśmy z tym czekać. Skoro bowiem mielibyśmy planować otwieranie miejsc pracy w czerwcu, przy dajmy na to 20 tysiącach zachorowań, to czemu nie mielibyśmy tego zrobić w kwietniu przy 10 tysiącach? – zapytał.

Podsumowanie przemyśleń Mentzena nie napawa optymizmem.

– Z każdym dniem i z każdą kolejną propozycją Szumowskiego nabieram coraz większego przekonania, że skończy się to wszystko bardzo źle – stwierdził. – Istnieje obecnie wielkie ryzyko tego, że Polacy będą siedzieć w domach zamiast w pracy i wychodzić w chroniących przed mandatem maseczkach po to, by stać w kolejkach po coraz droższy chleb, podczas gdy Europa będzie już funkcjonować w miarę normalnie – przewiduje.

Polityk Konfederacji dodał również, że jeśli tak się stanie to polskie firmy wylecą ze światowego łańcucha dostaw, a my zmarnujemy to, na co tak ciężko pracowaliśmy przed ostatnie lata.

15 KOMENTARZE

 1. Beznadziejny gość. Putin też tak mówił ale rurka mu zmiękła. Jak Putin się dowie co wygadujesz chłopcze to nie będzie przysyłać pieniążków dla agentury wpływu i Januszek polityki już nowej żonki nie poślubi bo nie będzie za co.

 2. No i wychowal JKM nastepce. Facet zna sie na wszystkim zupelnie jak Janusz polskiej polityki.
  Jak ktos czegos nie wie, a w google znalezc nie moze, to niech pisze na Berdyczów, albo dzwoni do Mentzena. Mentzen ma kiepełe. Mogłby być rabinem w Chełmie.

 3. No i wychowal JKM nastepce. Facet zna sie na wszystkim zupelnie jak Janusz polskiej polityki.
  Jak ktos czegos nie wie, a w google znalezc nie moze, to niech pisze na Berdyczów, albo dzwoni do Mentzena. Mentzen ma kiepełe. Mogłby być rabinem w Chełmie.

 4. No i wychowal JKM nastepce. Facet zna sie na wszystkim zupelnie jak Janusz polskiej polityki.
  Jak ktos czegos nie wie, a w google znalezc nie moze, to niech pisze na Berdyczów, albo dzwoni do Mentzena. Mentzen ma kiepełe. Mogłby być rabinem w Chełmie.

 5. Słusznie:
  * działania Morawieckiego i jego ludzi, odsuwają wzrost zachorowań w czasie,
  * przynoszą monstrualne szkody gospodarcze,
  * istnieje poważne ryzyko, że polskie firmy wylecą ze światowego łańcucha dostaw.
  Dobrze, że ludzie ze środowiska JKM rozumieją gospodarkę i wbrew propagandzie głoszą swoje przemyślenia (w tym przepadku to są one nawet dość oczywiste…)

 6. Po co ten magiel? Proszę merytorycznie . Ma racje czy nie ma. Jak nie ma proszę pisać dlaczego. Wypowiedzi Sławomira Mentzena Zawsze były merytoryczne. Czy ktoś wam płaci za magiel ? Żeby zdyskredytować wartościowy komentarz.

Comments are closed.