Prezes Poczty Polskiej, były wiceminister w rządzie PiS, uspokaja opozycje. Już ona zadba o wybory

Tomasz Zdzikot (obecnie prezes KGHM). / foto: gov.pl
REKLAMA

Prezes Poczty Polskiej, Tomasz Zdzikot, w liście do Senatu uspokaja i zapewnia, że instytucja przez niego zarządzana zadba o bezpieczeństwo wyborów. Także możemy spać spokojnie.

Zapewniam, iż Poczta Polska, jako wyznaczony operator pocztowy, największa i kluczowa spółka infrastrukturalna w kraju, będzie z najwyższą starannością realizowała przewidziane dla niej obowiązki, tak jak to czyni każdego dnia od ponad 460 lat – mówi Tomasz Zdzikot.

Tomasz Zdzikot związany z Prawem i Sprawiedliwością jest od ponad kilkunastu lat. Po raz pierwszy kandydował z list tej partii do Rady Warszawy w 2006 roku. Od lat jest współpracownikiem Mariusza Błaszczaka.

REKLAMA

Od 2015 roku pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie pełnił rolę podsekretarza stanu, a później także sekretarza stanu. Po zmianach w rządzie przeniósł się z Błaszczakiem do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Sekretarzem stanu w MON był do 3 kwietnia tego roku. Tego samego dnia został pełniącym obowiązki Prezesa Poczty Polskiej. W kuluarach mówiło się, że powodem takiej decyzji zmiany był brak zgody poprzedniego prezesa na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych.

Były wiceminister w rządzie PiS uspokaja

W Senacie trwają konsultacje nad ustawą o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Oprócz Prezydium Senatu udział w nim biorą przedstawiciele pocztowych związków zawodowych, epidemiolodzy oraz eksperci z dziedziny przetwarzania danych osobowych i były szef PKW Wojciech Hermeliński.

Podczas spotkania marszałek Senatu Tomasz Grodzki odczytał pismo od szefa Poczty Polskiej. Zdzikot podkreślił w nim, że z uwagi na trwający stan epidemii wiele przedsiębiorstw musiało zawiesić swoją działalność. – Pomimo wyzwań i utrudnień z jakimi Polska, a także cały świat do tej pory jeszcze się nie mierzyły, Poczta Polska nieustannie pracuje i wypełnia swoją rolę – zaznaczył.

Zapewne wiele Polek i Polaków wyraźnie dostrzega dziś, jak ważne jest nieprzerwane doręczanie rent i emerytur, korespondencji, wymiana informacji, dostarczanie przesyłek, czy zakupów dokonanych przez internet. Poczta Polska zapewniając ciągłość usług świadczonych dla obywateli i instytucji jest jednym z ważnych dowodów działania i stabilności Państwa Polskiego, niezależnie od — nawet tak trudnych — okoliczności – napisał Zdzikot.

Podkreślił też, że głównym zadaniem zarządu Poczty Polskiej jest zapewnienie sprawności i utrzymanie ciągłości działania instytucji, strategicznej z punktu widzenia państwa i jego mieszkańców, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa podległych pracowników oraz obywateli, dla których świadczone są usługi i doręczane przesyłki.

Chciałbym z całą stanowczością podkreślić, iż bezpieczeństwo ludzi jest dla całego zarządu Poczty Polskiej sprawą priorytetową – oświadczył. Odnosząc się do rozpatrywanej przez Senat ustawy ws. głosowania korespondencyjnego Zdzikot podkreślił, iż „Poczta Polska nie jest kreatorem rozwiązań wprowadzonych do porządku prawnego wolą ustawodawcy”.

Lecz, jak podkreślił, „będzie ich wykonawcą, zgodnie z rolą i zakresem odpowiedzialności, jakie zostaną ustalone w przepisach przedmiotowej ustawy”. Dodał, że sposób wykonania zadań przez spółkę zostanie natomiast sprecyzowany w rozporządzeniach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy przez właściwych ministrów. – Zatem to także nie Poczta Polska będzie ich autorem – zwrócił uwagę Zdzikot.

Zapewniam pana Marszałka, iż Poczta Polska, jako wyznaczony operator pocztowy, największa i kluczowa spółka infrastrukturalna w kraju, będzie z najwyższą staranności, realizowała przewidziane dla niej obowiązki – zadeklarował Zdzikot.

Jednocześnie, mając na względzie treść postanowienia Marszałka Sejmu z dnia 5 lutego 2020 roku w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 roku, należy podkreślić, że zakończenie prac parlamentarnych i wejście w życie przepisów określających zasady przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ma fundamentalne znaczenie dla wszystkich odpowiedzialnych za proces wyborczy podmiotów, także dla Poczty Polskiej – dodał.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA