„Te środki prowadzą do samozagłady i zbiorowego samobójstwa”. Wirusolog ostro o rządowych restrykcjach

Suharit Bhakdi. / foto: YouTube
Prenumerata NCZ! z prezentem

Nie wszyscy naukowcy popierają walkę z koronawirusem za pomocą restrykcji i silnych ograniczeń. Profesor Sucharit Bhakdi, niemiecki wirusolog, prezentuje zdanie odmienne od mainstreamu.

Profesor Sucharit Bhakdi był pracownikiem uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji i kierownikiem Instytutu Mikrobiologii i Higieny Medycznej. Jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej cytowanych wirusologów w Niemczech.

List otwarty do Angeli Merkel

Profesor Sucharit Bhakdi już w marcu napisał list otwarty do kanclerz Angeli Merkel, w którym przestrzegał przed wprowadzaniem zbyt daleko idących restrykcji. Od dziś (27 kwietnia) w Niemczech podobnie jak w Polsce obowiązywać będzie obowiązek zakrywania twarzy.

Czuję się w obowiązku krytycznego zakwestionowania daleko idących ograniczeń życia publicznego, które obecnie nakładamy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 – zaczął swój list emerytowany profesor.

Przyczyna moich obaw leży przede wszystkim w prawdziwie nieprzewidywalnych społeczno-gospodarczych konsekwencjach drastycznych środków powstrzymywania, które są obecnie stosowane w dużych częściach Europy – dodawał.

Podkreślił także, że nowy wirus korona nie różni się w stopniu zagrożenia od wirusów znanych dotychczas. – Apeluję do rządu celem wypracowania strategii, żeby chronić skutecznie ludzi z grup ryzyka bez całościowego ograniczania życia publicznego i coraz większego polaryzowania społeczeństwa, które i tak już ma miejsce – podkreślił.

Samozagłada i samobójstwo oparte na strachu

Jeszcze ostrzejszej krytyce poddaje restrykcje w opublikowanym na YouTube materiale wideo. – Obawiamy się, że 1 milion infekcji nowym wirusem doprowadzi do 30 zgonów dziennie w ciągu następnych 100 dni – mówi Sucharit Bhakdi.

Ale nie zdajemy sobie sprawy, że 20, 30, 40 lub 100 pacjentów pozytywnych na normalne koronawirusy już umiera każdego dnia – dodaje, odnosząc się jednocześnie do faktu, że obecna pandemia wywołana jest wirusem korona, który nie jest groźniejszy od innych tego typu.

Rządowe środki (walki z koronawirusem – red.) są groteskowe, absurdalne i bardzo niebezpieczne (…) Przerażający wpływ na światową gospodarkę zagraża istnieniu niezliczonych ludzi. Konsekwencje dla opieki medycznej są ogromne. Już teraz usługi dla potrzebujących pacjentów są zmniejszone, operacje anulowane – podkreśla.

Podobnie jak wielu innych wirusologów wskazuje, że od samego koronawirusa gorsze konsekwencje ma panika, która została nim spowodowana. – Wszystkie te środki prowadzą do samozagłady i zbiorowego samobójstwa opartego wyłącznie na strachu – podsumowuje.

Comments are closed.