Szokująca analiza banku! Bezrobocie w Polsce znacznie wyższe niż oficjalne dane GUS?

Bezrobocie, zatroskanie - zdj. ilustracyjne.
Bezrobocie, zatroskanie - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Stopa bezrobocia w Polsce może wynosić już nawet 10 proc.! Analiza mBanku obala wersje kontrolowanego przez państwo GUS?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w marcu stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc. Co bardziej podejrzane, według GUS w czasie wybuchu epidemii koronawirusa, bezrobocie spadło wobec lutego o 0,1 pkt proc.

Jednak dane kontrolowanego przez władzę GUS budzą wątpliwości nie tylko laików. Własną analizę dot. bezrobocia opublikowali ekonomiści mBanku.

REKLAMA

Z szacunków ekonomistów banków wynika, że stopa bezrobocia wynosi ok. 10 proc. Czyli już co dziesiąta osoba w Polsce nie ma pracy.

mBank przeprowadził m.in. ankietę między 17 a 20 kwietnia. Wynika z niej, że bezrobotnych było 36 proc. respondentów, z czego 16 proc. straciło pracę po wybuchu epidemii.

Z kolei z badania ekonomistów mBanku dot. grup wiekowych wynika, że najmocniej zwolnienia dotknęły osoby z grup 18 – 24 lata i 55+.

Skąd tak gigantyczna różnica między danymi państwowego GUS, a szacunkami ekonomistów? – Ludzie tracący pracę od razu nie rejestrują się jako bezrobotne – tłumaczą ekonomiści mBanku.

Z kolei z wyliczeń Marcina Luzińskiego, ekonomisty Santander Bank Polska, po gospodarczym zamknięciu liczba pracujących mogła zmniejszyć się nawet o 100 tys. osób.

Źródło: InnPoland

REKLAMA