Strefa euro w największej recesji w swojej historii. W pozostałych państwach UE nieco lepiej

Fabryka Volkswagenów w Wolfsburgu. Zdjęcie: EPA/Alexander Koerner / POOL Dostawca: PAP/EPA.
Zdjęcie: EPA/Alexander Koerner / POOL Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Produkt krajowy brutto (PKB) krajów strefy euro spadł w pierwszym kwartale o 3,8%. To największy spadek od jej powstania w 1999 roku. 30 kwietnia dane o recesji podał Europejski Urząd Statystyczny – Eurostat .

Recesja ma związek oczywiście z epidemią koronawirusa i wprowadzonymi w tych krajach środkami ograniczającymi. W większości państw takie przepisy obowiązują od marca 2020 roku.

Trochę lepiej lepiej wygląda sytuacja, jeśli brać pod uwagę całą UE. Tutaj tąpnięcie gospodarcze kwartał do kwartału wynosi 3,5 proc, a rok do roku 2,7 proc.

REKLAMA

Powyżej średniej w strefie euro są m.in. Francja z „historycznym spadkiem” PKB w wysokości 5,8% w pierwszym kwartale, czy Hiszpania, która odnotowała spadek PKB o 5,2%.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Zgodnie z szacunkami opublikowanymi w czwartek przez Eurostat, koronawirus i powzięte środki miały także wpływ na inflację, która spadła w kwietniu do 0,4%. W marcu stopa inflacji wyniosła 0,7%, czyli dużo poniżej 2% planowanych przez Europejski Bank Centralny.

Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w marcu do 7,4% i na razie jest praktycznie niewidoczna w statystykach dotyczących rynku pracy. W lutym było to 7,3%. W skali UE liczby te wynoszą odpowiednio 6,6 proc. w marcu i 6,5 proc. w lutym.

Źródło: Le Figaro/ AFP/ PAP

REKLAMA