
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie jednak oficjalnych uroczystości. Przypomnijmy sobie, jak w poprzednich latach w Polsce kultywowano flagę narodową.
Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Taka, a nie inna, data święta została wybrana z dwóch powodów. Pierwszy, historyczny, jest związany z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Drugi wiąże się z tym, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
Święto wprowadzono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia wzoru pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 r.
Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały opisane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.
Z powodu stanu epidemii w Polsce, w tym roku nie będzie oficjalnych obchodów święta flagi. Ministerstwo kultury zachęca, by w świętowanie włączyć się pozostając w domach – zrobić zdjęcie flagi i udostępnić je w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – poprzednie lata
Jak święto flagi było obchodzone w poprzednich latach w Polsce? Powspominajmy najlepsze momenty.
6 Batalion Powietrznodesantowy nad Pustynią Błędowską.
Przelot samolotów pod mostem Świętokrzyskim w Warszawie.
Największa polska flaga na Świecie zawisła na najwyższej Polskiej latarni w Świnoujściu.
Mural z okazji Dnia Flagi na dworcu Łódź Fabryczna.
Kolaż zdjęć z piosenką w tle zespołu T.Love pt. „To wychowanie”.