Koronawirusowe wieści ze świata. 235 000 zgonów, nowe medykamenty, chore koty

lek na koronawirusa/Na całym świecie trwają zaawansowane poszukiwania leku na COVID-19. Foto: Pixabay
Na całym świecie trwają poszukiwania leku na COVID-19. Foto: Pixabay

Z USA donoszą o eksperymentalnym środku antywirusowym. Amerykańska Agencja Leków (FDA) dopuściła użycie remdesiviru. Amerykańskie badanie wykazało, że lek znacznie skrócił czas powrotu do zdrowia najciężej chorych na Covid-19 pacjentów.

Pandemia koronawirusa zabiła dotąd już ponad 235 000 osób na całym świecie. Od początku epidemii oficjalnie zdiagnozowano ponad 3,3 miliona przypadków infekcji w 195 krajach. Kraje najbardziej dotknięte liczbą zgonów to Stany Zjednoczone (ponad 64.7000 zgonów), Włochy (28.236 ofiar), Wielka Brytania (27.510), Hiszpania (24.824) i Francja (24.594 zmarłych). W zgonach na milion mieszkańców „liderem” jest Belgia.

Z coraz większą troską rządy patrzą na konsekwencje ekonomiczne kornawirusa. Dla przykładu hiszpański przewiduje spadek PKB o 9,2% w tym roku i wzrost bezrobocia do 19%. We Francji załamał się rynek motoryzacyjny – w kwietniu sprzedaż aut spadła o 88,8%. Irlandzka tania linia lotnicza Ryanair zwalnia 3000 pracowników, aby „przetrwać”.

Irlandia przedłużyła izolację ludzi do 18 maja. Wiadomo też, że szkoły nie zostaną ponownie otwarte do września. Podobnie w innych częściach świata. Indie przedłużyły ograniczenia dla ludności o dodatkowe dwa tygodnie, od 4 maja.

Szkoły w stanie Nowy Jork także pozostaną zamknięte do końca roku szkolnego. Amerykańską specyfiką są demonstracje przeciw wprowadzonym ograniczeniom. Manifestowano juz .in. w Kalifornii, ale też np. w Chicago i Nowym Jorku. W tym ostatnim mieście ma miejsce „strajk czynszowy”. Ludzie pozbawieni dochodów obawiają się utraty lokali.

Ciekawym zjawiskiem jest spadek cen kokainy. Cena nielegalnie produkowanej kokainy w Peru spadła o 58% z powodu globalnej epidemii koronawirusa…

We Francji znaleziono koronawirusa u kolejnego już kota. Krajowa Szkoła Weterynarii w Maison Alfot pod Paryżem zaleca zarażonym osobom ograniczać kontakty z kotami. Zarażonego kota odkryto w regionie paryskim. Do tej pory zdiagnozowano na świecie jednak tylko cztery naturalnie zarażone Covid-19 koty.

Przypadek taki był najpierw opisany w Hongkongu, później w Belgii, a ostatnio zgłoszono dwa przypadki w Nowym Jorku.

Źródło: Ouest France/ Le Figaro/ France Info

Comments are closed.