Święte miasto islamu wielkim ogniskiem epidemii?

Mekka. Świątynia Al Kaaba Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Wikipedia
Mekka. Świątynia Al Kaaba Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Wikipedia
REKLAMA

Saudyjskie źródła medyczne mówią, że „większość” populacji Mekki może być zarażona koronawirusem. Ostatnie testy wykazały, że faktyczne rozprzestrzenianie się koronawirusa w Arabii Saudyjskiej może być znacznie wyższe niż oficjalne szacunki.

Saudyjskie źródła medyczne szacują, że blisko 70% z ponad dwóch milionów mieszkańców Mekki może być obecnie nosicielami wirusa. Wniosek taki sformułowano na podstawie losowych testów przeprowadzonym w świętym dla muzułmanów mieście.

Arabia Saudyjska zarejestrowała oficjalnie 25 459 przypadków zarażenia i 176 zgonów. Są to i tak najwyższe liczby wśród sześciu krajów członkowskich Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC).

REKLAMA

Saudyjscy urzędnicy ds. Zdrowia oczekują, że szczyt zachorowań nastąpi w czerwcu, a obecne dane mogą być nawet czterokrotnie wyższe. Mekka, która gościła wielu islamskich pielgrzymów z całego świata, była dodatkowo wystawiona na zawleczenie tu koronawirusa.

Jeszcze 2 kwietnia Arabia Saudyjska wprowadziła 24-godzinną godzinę policyjną w świętych miastach Mekcei i Medynie. Godzina policyjna została złagodzona 26 kwietnia po rozpoczęciu Ramadanu, ale ograniczenia w Mekce pozostały w mocy.

Od 25 marca obowiązuje wjazdu i wyjazdu z Mekki, Medyny i Rijadu, a także ograniczenie przemieszczania się między trzynastoma prowincjami. Mekka, gdzie nałożono najściślejsze ograniczenie, jest epicentrum epidemii w królestwie. Hadżdż, czyli coroczna pielgrzymka do Mekki normalnie ma swój szczyt w lipcu, ale miasto może pozostać zamknięte.

W Arabii Saudyjskiej Covid-19 dotknął nawet członków rodziny królewskiej. Wiadomo, że przygotowano tu też nowe szpitale.

Źródło: Middle East Eye

REKLAMA