Eutanaziści nie mogą udawać katolików! Zakonne szpitale w Belgii przestały już być „katolickie”

Eutanazja. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Eutanazja. Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
REKLAMA

Belgijskie zgromadzenie Braci Miłosierdzia opuszcza 15 prowadzonych przez ten zakon szpitali psychiatrycznych. Chodzi o zgody na przeprowadzanie eutanazji ich pacjentów.

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary nakazała tym placówkom rezygnacji z nazwy „katolickie”. Decyzja Stolicy Apostolskiej została przekazana 30 marca i stwierdzała, że „szpitale psychiatryczne zarządzane przez Urząd Prowincjalny Stowarzyszenia Braci Miłosierdzia w Belgii nie będą już mogły być uważane za instytucje katolickie”.

Teraz przełożony generalny Braci Miłosierdzia, br. René Stockman oświadczył, że zgromadzenie zakonne opuszcza swoje ośrodki psychiatryczne w Belgii. Dodał, że jest to decyzja bolesna, ponieważ zgromadzenie należy do pionierów w dziedzinie opieki psychiatrycznej w Belgii.

REKLAMA

Decyzja Watykanu kończy trwający trzy lata spór między Braćmi Miłosierdzia a korporacją, która zarządza ich szpitalami w Belgii. W 2017 roku zarząd tego świeckiego stowarzyszenia zdecydował o zezwoleniu na przeprowadzenie eutanazji w swoich szpitalach w Belgii.

Zakonnicy protestowali, ale nie mają faktycznej władzy nad swoimi szpitalami.

Szefem zarządzającego nimi stowarzyszenia jest były premier Belgii i były przewodniczący Rady Europejskiej Hermann van Rompuy, polityk tzw. chadecji. Trzeba jednak dodać, że dwóch spośród trzech braci zakonnych zasiadających w zarządzie, też poparło decyzję o eutanazji. To smutny obraz belgijskiego „katolicyzmu”.

Interwencja Kongregacji Nauki Wiary kładzie kres tej skandalicznej praktyce i odbiera prawo do określania takich placówek jako „katolickich”. List podpisali prefekt Kongregacji ks. kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer i sekretarz ks. abp Giacomo Morandi. Wcześniej Stolica Apostolska wysłała do Belgii, jako wizytatora apostolskiego biskupa pomocniczego Amsterdamu, Jana Hendriksa.

Doszedł on do wniosku, że władze administracyjne szpitali nie wyrażają chęci znalezienia „realnego rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć jakiejkolwiek formy odpowiedzialności swoich instytucji za eutanazję”.

Kongregacja Nauki Wiary podkreśliła, że „eutanazja pozostaje aktem niedopuszczalnym, nawet w skrajnych przypadkach”.

Powołała się na encyklikę Evangelium vitae św. Jana Pawła II z 1995 roku. Nauczanie katolickie „potwierdza świętą wartość życia ludzkiego”, „znaczenie opieki i towarzyszenia chorym i niepełnosprawnym”. Także „chrześcijańską wartość cierpienia i moralną niedopuszczalność eutanazji”.

Źródło: e-KAI

REKLAMA