Kraje bałtyckie otwierają pomiędzy sobą granice i chcą doprosić Polskę i Finlandię. Nowe „Schengen” północno-wschodniej Europy

Premier Litwy
Premier Litwy Saulius Skvernelis Fot. Wikipedia

Łotwa, Litwa i Estonia od 15 maja znoszą ograniczenia w podróżach i ustanawiają wspólny obszar swobodnego przemieszczania się swoich obywateli. O nowej nadbałtyckiej „unii granicznej” poinformował premier Litwy Saulius Skvernelis.

Przywrócenie swobody podróżowania w obszarze państw nadbałtyckich uzgodnili współnie premierzy tych trzech krajów. Litwa zamknęła swoje granice dla większości zagranicznych turystów dość wcześnie. Estonia i Łotwa wprowadziły własne środki bezpieczeństwa w połowie marca.

Trzy rządy uznały, że szczyt epidemii już mają za sobą. Zagrożenie zmalało na tyle, że można przywrócić swobodny przepływ ludzi i znieść obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla sąsiadów.

Łotewski prezydent dodał, że do tego nowego obszaru Europy otwartych granic mogą zostać doproszone w najbliższej przyszłości Polska i Finlandia. Prezydent Egils Levits nie wykluczył, że właśnie w taki regionalny sposób będzie „przywracana normalność w Europie”.

W tych trzech krajach, w których łączna populacja to tylko sześć milionów osób, zanotowano 4041 przypadki zarażenia Covid 19 i 120 zgonów łącznie.

Źródło: AFP/ Le Figaro