Najstarszy europejski Homo Sapiens mieszkał sobie w… Bułgarii

Jaskinia Baczo Kiro w Bułgarii. Fot. Wikipedia
Jaskinia Baczo Kiro w Bułgarii. Fot. Wikipedia

Wyjątkowe odkrycie dokonane przez francuskiego paleoantropologa Jeana-Jacquesa Hublina sytuuje miejsce zamieszkania najstarszego homo sapiens w Europie w Bułgarii. Okazuje się, że przybył on do Europy znacznie wcześniej, niż sądzili naukowcy.

Potwierdziły to prowadzone od 2015 roku wykopaliska w jaskini Baczo Kiro w Bułgarii. Są one prowadzone pod kierownictwem paleoantropologa Jeana-Jacquesa Hublina z Instytutu Antropologii im. Maxa Plancka w Lipsku i zarazem profesora Collège de France.

Odkryte w Bułgarii szczątki Homo sapiens mogą pochodzić nawet sprzed 47 tysięcy lat. Do tej pory naukowcy sądzili, że Homo sapiens dotarł na Stary Kontynent około 45 – 46 tysięcy lat temu. Odkrycie w Bułgarii pokazuje, że ten gatunek stykał się z Neandertalczykami. Przy szczątkach Homo sapiens znaleziono typową dla Neandertalczyków biżuterię z zębów niedźwiedzia.

Prof. Jean-Jacques Hublin w 2017 r. odkrył w Maroku człowieka sprzed 315 000 lat. Teraz ma na koncie „najstarszego Europejczyka”. W jaskini znajdują się w sumie szczątki pięciu osób. Udział w odkryciach mają także naukowcy z Niemiec i Bułgarii.

Jaskinię Baczo Kiro odkryto w 1890 roku. W latach trzydziestych badał ją angielski archeolog. W latach 70. pracowali tu polscy archeolodzy. Znaleźli wówczas fragment ludzkiej żuchwy, zęby i resztki kości. Także fragment kości zwierzęcej pokrytej tytymi ornamentami. Datowano ją na 46 tys. lat.

Obecnie wydobyte szczątki po analizie datowano od 45 820 do 43 650 lat. Maksymalny wiek fragmentów ustalono na 46 940 lat. Prawdopodobnie jednak ci „Europejczycy” nie skolonizowali naszego kontynentu. Genetycy ustalili, że „Europejczycy kolejnych tysiącleci nie byli ich potomkami”.

Prawdziwy podbój Europy przez Homo sapiens miałby więc miejsce dwa lub trzy tysiące lat później. Według Jean-Jacquesa Hublina narzędzia znalezione w bułgarskiej jaskini dodatkowo dowodzą, że neandertalczycy byli tylko „kopistami” homo sapiens i dochodziło tu do interakcji pomiędzy tymi gatunkami.

Źródło: Le Point