„Białe noce” to zjawisko widoczne m.in. na Islandii, północnej Rosji i… na Kaszubach. Już można je obserwować

Niebo nocą. Źródło: Pixabay
Niebo nocą. Źródło: Pixabay

„Białe noce” to zjawisko kojarzone raczej z krajami skandynawskimi i daleką północą. Nie każdy jednak wie, że można je obserwować na Kaszubach.

„Białe noce” to zjawisko astronomiczne, które występuje cyklicznie na północy Europy. Kojarzy się głównie ze Skandynawią i wiele osób sądzi, że aby je zaobserwować trzeba wybrać się aż za morze.

Nic bardziej mylnego! Zjawisko to można zaobserwować na całych Kaszubach, a na „nordzie” – m.in. Półwysep Helski – występują również „białe noce nautyczne”.

O co chodzi? Podczas „białych nocy” słońce nie schodzi niżej niż 12-18º poniżej horyzontu. Oznacza to, że mimo iż zapadła noc, na zewnątrz wciąż jest stosunkowo jasno.

Skrajniejszą wersją „białych nocy” są „białe noce nautyczne” – podczas ich trwania w nocy jest naprawdę jasno. Można wręcz powiedzieć, że to taka lżejsza wersja „dnia polarnego”.

Również dla obejrzenia tego zjawiska nie trzeba wyjeżdżać za granicę! Można je zaobserwować na kaszubskiej „nordzie” – zacznie się już w czerwcu.

Słabiej widoczna wersja zjawiska „białych nocy” występuje również w pozostałych częściach Polski w okresie letnim, jednak nie obserwuje się aż takiego wrażenia, że słońce nie zaszło.

Dla fanów ciekawych zjawisk astronomicznych jest to nie lada gratka. Jest to jednak wyjątkowo ciężki okres dla osób, które mają problemy z zasypianiem.

2 KOMENTARZE

  1. „Kojarzy się głównie ze Skandynawią i wiele osób sądzi, że aby je zaobserwować trzeba wybrać się aż za może.”
    MoRZe ;)

Comments are closed.