
Cztery polskie firmy zbudują nowe pojazdy Aero 4×4 dla polskiej armii. Prototypy pojazdów brały już udział w ćwiczeniach Defender Europe-2020.
Cztery polskie firm, które wygrały konkurs projektowy organizowany przez Inspektorat Uzbrojenia przy Ministerstwie Obrony Narodowej (MON), będą odpowiedzialne za budowę pojazdów Aero 4×4 dla polskiej armii.
Mowa tu o 55. pojazdach typu pick-up, ważących 1,8 tony i wyposażonych w 4,2-litrowy silnik wysokoprężny o mocy 131 KM. Pojazdy mają 3,6 metra długości, 2,1 metra szerokości i 2,3 metra wysokości.
Prędkość maksymalna takiego pojazdu wynosi 100 kilometrów na godzinę, a dzięki oponom „Run Flat”, może on kontyuować jazdę nawet po ich przebiciu.
W pojeździe zamontowano również dwie elektryczne wciągarki. Tylna, która może ciągnąć do trzech ton, oraz środkowa, która ma uciąg do dwóch ton.
Aero 4×4 może być transportowany helikopterami z dołączoną platformą lub wewnątrz samolotu transportowego.
Prototypy nowych pojazdów można już było zobaczyć w akcji, ponieważ brały udział w ćwiczeniach Defender Europe-2020.
Jaki jest koszt projektu? Umowa podpisana przez polskie Ministerstwo Obrony opiewa na 7,25 mln euro i przewiduje dostawę 55 pojazdów Aero 4×4 i dodatkowe 25 opcjonalnie dla sił powietrzno-mobilnych spadochroniarzy.
Źródło: rmx.news