Zakaz zgromadzeń w czasie epidemii niezgodny z Konstytucją? Trzy różne opinie prawne i nikt już nic nie wie

Strajk przedsiębiorców - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Strajk przedsiębiorców - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara całkowity zakaz organizowania zgromadzeń publicznych w stanie epidemii budzi wątpliwości konstytucyjne. – Narusza istotę wolności zgromadzeń, co budzi wątpliwości konstytucyjne – czytamy w stanowisku RPO.

Wnioskodawca zawiadomił Prezydenta miasta o zaplanowanym Strajku Przedsiębiorców na 16 maja. Spotkał się jednak z decyzją odmowną.

– Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego zakazu zgromadzeń Warszawa nie mogła wpisać zgromadzenia na pl. Zamkowym do rejestru – poinformowała rzeczniczka stołecznych władz Karolina Gałecka, odnosząc się do sytuacji na pl. Zamkowym.

Postępowanie przed sądem

Wnioskodawca odwołał się do sądu, powołując się ustawę o zgromadzeniach argumentował, że prawo nie przewiduje możliwości niezarejestrowania zgromadzenia. Co ciekawe sąd oddalił ten protest powołując się na rozporządzenie ministra zdrowia.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Warszawie przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 2 maja wyłączają stosowanie ustawy o rozporządzeniach. Jest to bezprecedensowe orzeczenie sądu, bowiem to ustawa stoi wyżej w polskim porządku prawnym, a sama ustawa nie przewiduje możliwości wyłączenia jej stosowania przez rozporządzenie.

Wnioskodawca wniósł apelację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ten 15 maja stwierdził, że niezarejestrowanie zgromadzenia nie oznacza zakazu jego zorganizowania.

Opinia RPO

O uchylenie decyzji wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wskazał on na naruszenie dwóch punktów ustawy o zgromadzeniach:

– nieudostępnienie niezwłocznie na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o miejscu i terminie organizowanego zgromadzenia ;

– niewydanie decyzji o zakazie zgromadzenia w sytuacji, gdy organ uznał, że zaistniały przesłanki do zakazania organizacji zgłoszonego zgromadzenia.

Z rozporządzenia Rady Ministrów nie wynika wyłączenie do odwołania stosowania przepisów prawa o zgromadzeniach, a jedynie przesłanka do zakazu organizowania zgromadzeń – wskazuje RPO.

Za nieuprawniony należy zatem uznać wniosek, że organy gminy nie są zobowiązane do działań określonych w prawie o zgromadzeniach – dodaje.

Adam Bodnar nie zgadza się z orzeczeniem sądu I instancji, według którego rozporządzenie ma zastosowanie do ustawy o zgromadzeniach.

Strajk przedsiębiorców 16 maja

Ostatecznie Strajk Przedsiębiorców odbył się, a policja dopuściła się wielu szokujących interwencji. Zatrzymano m.in. posiadającego immunitet senatora Koalicji Obywatelskiej Jacka Burego.

W sieci pojawiły się także nagrania tego, jak policja ściska tłum protestujących do ściany, a następnie używa wobec niego gazu. Na innych zdjęciach i materiałach wideo widzimy poszkodowanych tymi działaniami.

Przez cały czas zgromadzenia policja wzywa zebranych na miejscu do rozejścia się i informuje, że zgromadzenie jest niezgodne z prawem. Co z kolei nie zgadza się z orzeczeniem sądu. Misz-masz prawny, który w czasie epidemii zgotowali nam rządzący doprowadzi z pewnością do jeszcze wielu podobnych wątpliwości.

Źródło: rp.pl/nczas.com

5 KOMENTARZE

 1. ▌▌Jeżeli jakieś prawo jest w Konstytucji RP (którą stosuje się „wprost”!), to nie można tego prawa ograniczyć ustawą wywodzoną z Konstytucji na podstawie jurydycznej poezji.

  Tu Konstytucja RP gwarantuje Polakom wolność zgromadzeń, ale PiS uważa, że przyjętą w nocy niskiej rangi ustawą może unieważniać Konstytucję RP, bo dziś akurat tak im wygodnie (jutro wygodnie PiS-owcom może być zupełnie odwrotnie, no ale to najwyżej będzie jutrzejsza PiS-owska niespodzianka — dla płatnych trolli PiS-u, którzy nagle będą musieli nauczyć się ćwierkać z zupełnie odwrotnego klucza).

  .

  • Jutrzejsza kolejna PiS-owska niespodzianka zupełnie jak PiS-owskie wybory-niespodzianka — organizowane znienacka w dniu, w którym Polacy najmniej się ich spodziewają (a I. Prezes Partii się zgodził).

   .

 2. Pytania do marszałka Grodzkiego z PO. Panie marszałku Grodzki. Czy od 15.05.2020 czyli od dnia wymiany kandydatki PO Kidawy na kandydata PO „Rafałka z LGBT+”, wymieniane przez pana „zabójcze koperty”, w kontekście wyborów korespondencyjnych, nie są już więcej „zabójcze”? Czy przestały być „zabójcze” z dnia na dzień?

 3. Dzisiaj w Warszawie odbył się kolejny strajk przedsiębiorców. Ludzie protestowali przeciwko polityce rządu, która doprowadziła do ruiny polską gospodarkę i spowodowała masowe bankructwa polskich firm. Oczywiście znowu doszło do ekscesów i na ulicach Warszawy jak za starych czasów z PRL, zapachniało gazem łzawiącym.
  Dzisiejsze zgromadzenie protestujących przeciwko blokadzie gospodarki nie było uznawane za legalne. Zarówno Ratusz jak i sąd nie wyrazili zgody na jego organizację. Sąd stwierdził, że skoro jest epidemia to nie można manifestować. Oznacza to, że obecnie prawa obywatelskie przestały działać i nie wolno się buntować.

  Nielegalność zgromadzenia z punktu widzenia prawa nie oznacza jednak zgody na brutalne jego rozpędzenie w stylu putinowskim. Policja tłumaczy swoją brutalność tym, że funkcjonariusze zostali wcześniej zaatakowani. Według przedstawicieli policji, odpowiedziano gazem łzawiącym i pałkami. Wiele osób zatrzymano, w tym początkowo nawet senatora z PO Jana Burego.

  Twierdzi on, że został obezwładniony i wrzucony do radiowozu mimo, że pokazywał legitymację senatora. Policja poinformowała, że pan senator sam wszedł do radiowozu. Jeśli użyto względem niego siły to będzie to złamanie immunitetu parlamentarnego. Potem po interwencji Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, senatorowi pozwolono iść, ale ten odmówił domagając się rozmowy z dowódcą jego zdaniem brutalnej interwencji.

  Trzeba przyznać, że rządząca nami grupa rekonstrukcyjna sanacji i PRL, jest bardzo wierna w tym co odtwarza. Mamy już na powrót kolejki w sklepach, coraz więcej absurďów, centralne planowanie, socjalizm zwany solidaryzmem. Mamy też brutalność policji, gaz na ulicach, nieznośną propagandę i nawet paszport trudno jest teraz uzyskać. Wypisz wymaluj PRL.

Comments are closed.