Czeka nas druga, a nawet trzecia fala epidemii? Fatalistyczne wieści z Japonii

COVID-19/Koronawirus./epidemia koronawirusa/Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Koronawirus. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay

Po zniesieniu stanu wyjątkowego w 39 z 47 prefektur Japonii premier kraju Shinzo Abe ponownie wezwał w piątek do zachowania ostrożności oraz przestrzegł, że trzeba się szykować na drugą i trzecią falę epidemii koronawirusa – przekazała publiczna stacja NHK.

Japonia musi się przygotować na długą walkę z wirusem, aż opracowane zostaną skuteczne metody leczenia i szczepionki – ocenił Abe, przemawiając na posiedzeniu wyższej izby parlamentu.

Premier po raz kolejny wezwał mieszkańców do prowadzenia „nowego stylu życia”, który zakłada dystansowanie społeczne i przestrzeganie wytycznych sformułowanych dla poszczególnych branż. Zapowiedział również poprawę krajowego systemu testów na koronawirusa.

W Japonii wykryto do tej pory ponad 16 tys. zakażeń koronawirusem, z czego prawie jedna trzecia przypada na Tokio, najbardziej dotknięte pandemią miasto w kraju. Komentatorzy oceniają, że według oficjalnych danych Japonii udało się uniknąć lawinowego wzrostu liczby zakażeń, ale podkreślają, że w kraju wykonuje się stosunkowo mało testów.

W samym Tokio liczba zakażeń może być nawet 18 razy wyższa, niż w oficjalnym bilansie – wynika z badania opisywanego w piątek przez dziennik „Mainichi Shimbun”. Naukowcy przebadali próbki krwi 500 mieszkańców i znaleźli przeciwciała przeciw koronawirusowi w 0,6 proc. z nich. Ekstrapolując ten wynik na całe 14-milionowe miasto, doszli do wniosku, że obecnie lub w przeszłości koronawirusem mogło być tam zakażonych prawie 84 tys. ludzi.

Rząd zdecydował w czwartek o zniesieniu stanu wyjątkowego w 39 prefekturach, w których udało się dostatecznie zapanować nad koronawirusem. Stan wyjątkowy wciąż obowiązuje w Tokio, a także w prefekturach Hokkaido, Kanagawa, Saitama, Chiba, Osaka, Kioto i Hyogo.

Gubernator Tokio Yuriko Koike ogłosiła w piątek kryteria wychodzenia ze stanu wyjątkowego w tym mieście. Środki prewencji mogą być złagodzone, jeśli przez tydzień wykrywanych będzie średnio mniej niż 20 nowych infekcji dziennie, a mniej niż 50 proc. z nich będzie niewiadomego pochodzenia. Łączna liczba przypadków zgłoszonych w ciągu tygodnia musi też być niższa niż w poprzednim tygodniu.

Stan wyjątkowy umożliwił gubernatorom prefektur zacieśnienie środków przeciwdziałania zakażeniom, w tym zalecanie mieszkańcom, aby nie wychodzili z domów, oraz firmom, by wstrzymywały działalność. Nie przewidziano jednak kar za niepodporządkowanie się tym zaleceniom. (PAP)

4 KOMENTARZE

    • No I popatrz na jakie mocarstwo bardzo zaawansowane technicznie Japonia wyrosła pod tą okupacja. Oby Polska podzieliła jej los

  1. tylko tyle,ze szczepionka jeszcze jest nie gotowa,dlatego bedzie druga fala,a jak jeszcze sie przeciagnie to bedzie 3 fala, itd, i tyle w temacie, beda przeciagac,az osiagna swoje zalozenia o ktorych kazdy rzad na tym globie wie i zachowuje sie tak , jakby sie o nas troszczyl,a suma sumarum robi wszystko tak jak rozpisany jest program przebiegu imprezy z korona.

  2. No i gdzie ta druga czy trzecia fala?

    Straszą pojedynczymi przypadkami, aż się wszyscy chętnie zaszczepicie.
    Nigdzie po poluzowaniu nie było drugiej fali.

    A normalni naukowcy, nieopłacani przez firmy, jak prof. Didier Raoult, mówią, że nie ma podstaw naukowych by ogłaszać drugą falę.

Comments are closed.