Trzy lata więzienia za brak maseczki. Drakońskie prawo weszło w życie

Maseczka ochronna.
Maseczka ochronna. (Fot. Claudio Schwarz/Unsplash)

W Katarze wprowadzono najsurowsze prawo na świecie powiązane z koronawirusem. Za brak maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej grożą trzy lata więzienia.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii wprowadzono drakońskiego prawo. Oprócz pozbawienia wolności do lat trzech grozi także 200 tys. rialów grzywny (ok. 55 tys. USD).

W Katarze dotychczas odnotowano 32 tys. zakażeń koronawirusem. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, Covid-19 dotknął 1,2 proc. populacji. Katar liczy bowiem 2,75 mln mieszkańców. Zmarło wprawdzie „tylko” 15 osób, ale wyższy odsetek zakażonych na świecie mają jedynie San Marino i Watykan.

Katar jest trzecim na świecie państwem, w którym za brak maseczki ochronnej grozi więzienie. Wcześniej prawo takie wprowadziły Czad (do 15 dni pozbawienia wolności) oraz Maroko (do trzech miesięcy więzienia).

O podobnym rozwiązaniu prawnym poważnie myślą władze Kuwejtu. Za brak maseczki chcą wsadzać za kratki na trzy miesiące oraz wlepiać grzywnę w wysokości do 5 tys. dinarów (ok. 25 tys. USD).

Choć naukowcy są podzieleni co do skuteczności maseczek ochronnych, obecnie ich noszenie jest obowiązkowe w ok. 50 krajach na świecie. W tym także w Polsce.

Źródło: The Guardian || NCzas.com

9 KOMENTARZE

  1. DEBILIZM osiągnął ZENIT – cywilizacja to nie posiadanie samochodów i samolotów ..to cos więcej jak widać tego czegoś tzw. Cywilizowany Świat nie posiada

  2. ludzie sa wszedzie co raz glupsi!!!!!!!!!!!przypuszczam,ze jednym zpowodow moze byc ogladanie tv,kolejnym zatrute chemikaliami jedzenie.populacje swiata ma mentalnosc niewolnikow i daje sie zastraszyc.dokad zmierzamy?

Comments are closed.