Tragedia w Kanadzie. Rozbił się odrzutowiec sił powietrznych. Wykonywał pokaz dla lekarzy [VIDEO]

Wrak rozbitego samolotu kanadyjskich sił powietrznych.
Wrak rozbitego odrzutowca Canadair Tutors typu CT-114 kanadyjskich sił powietrznych. (Fot. YouTube/ Global News)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

W Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej rozbił się jeden z odrzutowców Canadair Tutors typu CT-114 wykorzystywanych w pokazach zespołu akrobacji lotniczych Snowbirds kanadyjskich sił powietrznych. Zginęła jedna osoba.

Na wideo, jakie pojawiło się w mediach społecznościowych, nakręconym przez osobę obserwującą przelot, widać dwa samoloty. W pewnym momencie samolot lecący po lewej stronie odbija nieco w górę, robi beczkę, a potem wpada w korkociąg i spada na ziemię. Na filmie widać wtedy dym.

Samolot rozbił się w gęsto zabudowanej dzielnicy miasta Kamloops. W mediach społecznościowych pojawiły się już zdjęcia, na których widać leżący między domami wrak samolotu, spadochron zwisający z dachu jednego z domów i ratowników transportujących kogoś na noszach.

Piloci ze Snowbirds od 29 kwietnia oblatywali Kanadę. Swoje tournee rozpoczęli od wschodniego wybrzeża. Akrobacje lotnicze miały być wyrazem wdzięczności dla pracowników służby zdrowia stawiających czoła epidemii koronawirusa.

W katastrofie zginęła rzeczniczka prasowa zespołu akrobacji lotniczych Snowbirds, kpt. Jennifer Casey.

Publiczny nadawca CBC cytował świadectwo mężczyzny mieszkającego po drugiej stronie ulicy, który widział katapultującego się pilota i samolot rozbijający się przed domem sąsiada. Według relacji mieszkańców cytowanych w mediach, w uszkodzonym domu mieszka starsze małżeństwo. Staruszkowie nie odnieśli obrażeń – jedno z nich było w chwili katastrofy w ogrodzie za domem, a drugie w piwnicy.

Oświadczenie premiera Trudeau

Premier Trudeau wyraził współczucie dla rodzin obojga pilotów i całej eskadry Snowbirds. Podziękował też ratownikom z Kamloops, którzy brali udział w akcji ratunkowej.

„Przez ostatnie dwa tygodnie piloci Snowbirds dokonywali przelotów w całym kraju, żeby poprawić nastrój Kanadyjczyków w tych trudnych czasach. Każdego dnia pokazując to, co jest w Kanadzie najlepsze, demonstrowali mistrzostwo, najwyższe umiejętności oraz poświęcenie. Ich pokazy w całym kraju sprawiają, że Kanadyjczycy się uśmiechają, że jesteśmy z nich dumni” – napisał Trudeau, dodając, że razem ze swoją małżonką, Sophie, przekazują kondolencję rodzinie i bliskim kapitan Jennifer Casey, łącząc się ze wszystkimi Kanadyjczykami.

Comments are closed.