Sofia krytykuje Kijów. Między Bułgarią i Ukrainą poszło „na noże”

Sofia Bułgaria
Pomnik cara Aleksandra II na tle parlamentu Fot. Wikipedia

Parlament Bułgarii w przyjętym 20 maja oświadczeniu ostro protestuje przeciwko planom władz Ukrainy dotyczącym przeprowadzenia administracyjnej reformy rejonu bołgradzkiego. Ten region w obwodzie odeskim jest jednym z głównych centrów bułgarskiej mniejszości na Ukrainie.

Według nieoficjalnych danych od ponad 200 lat mieszka tam od 250 do 300 tys. osób pochodzenia bułgarskiego. Tymczasem rząd Ukrainy planuje przeprowadzić administracyjną reformę, która może podzielić obecny rejon na pięć części. Etniczni Bułgarzy nie byliby już większością.

Dlatego bułgarski parlament zobowiązał premiera Bojko Borisowa do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu zagwarantowania jedności bułgarskiej społeczności w rejonie bołgradzkim.

Posłowie wzywają rząd do działań na rzecz zachowania administracyjnej jedności bułgarskiej mniejszości i zachowania jej praw, które m.in. gwarantują edukację w języku bułgarskim.

Zwrócono uwagę, że reforma administracyjna przewidziana jest wyłącznie w rejonie bołgradzkim i może być celowo wymierzona w bułgarską mniejszość. Deklarację przekazano ambasadzie ukraińskiej.

Źródło: PAP

Comments are closed.