Gorzej niż żołnierze po wojnie. 30 procent lekarzy-stażystów ma symptomy stresu pourazowego

Lekarze - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixnio

Recz dotyczy Francji, ale nie wykluczone, że opublikowane 22 maja wyniki badania Związek Krajowy Internistów (Isni) pokrywają się ze stanem młodych lekarzy w całej Europie. Co trzeci lekarz-stażysta wykazuje objawy stresu pourazowego.

ISNI martwi się wpływem epidemii koronawirusa na „zdrowie mentalne” młodych lekarzy. Wcześniej nadchodziły już wieści o tym, że stres i zaburzenia psychiczne stają plagą, która towarzyszy podczas pandemii całemu społeczeństwu. Teraz skupiono się na problemach lekarzy.

Badania ISNI przeprowadzono pomiędzy 20 marca a 11 maja na 892 lekarzach-stażystach. Wypełniali oni ankietę opartą na narzędziach stosowanych w badaniach psychiatrycznych.

Wyszło z niej, że 47,1% lekarzy-respondentów miało objawy lękowe, 29,8% wykazało objawy zespołu stresu pourazowego, a 18,4% wykazało objawy depresji.

Stażyści są normalnie zatrudniani w szpitalu pod koniec nauki. W ostatnich tygodniach znaleźli się na pierwszej linii walki z koronawirusem w wielu placówkach. Według ISNI stanowią oni obecnie 44% kadry lekarskiej w szpitalach.

Źródło: Le Figaro/ AFP

4 KOMENTARZE

  1. To co będzie później?! Lekarza?! Psychologa dla każdego?! Psychiatrę?!
    „Lekarz mimo woli” Molier/komedia.

  2. No tak, bo oni przecież myśleli, że będą generatorami zaleceń, dystrybutorami paracetamolu i ew. wystawiaczami recept. Żałosne towarzycho.

  3. Bo nie odbywali tzw.zasadniczej służby wojskowej.Jestem pewien że po odbyciu radosnego turnusu,olbrzymia większość raz na zawsze pozbyłaby się tych cudacznych dolegliwości psychicznych.To samo tyczy się polskich pryszczatych poczarnobylskich mutantów.

Comments are closed.