Gorzej niż żołnierze po wojnie. 30 procent lekarzy-stażystów ma symptomy stresu pourazowego

lekarze.
Lekarze - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixnio

Recz dotyczy Francji, ale nie wykluczone, że opublikowane 22 maja wyniki badania Związek Krajowy Internistów (Isni) pokrywają się ze stanem młodych lekarzy w całej Europie. Co trzeci lekarz-stażysta wykazuje objawy stresu pourazowego.

ISNI martwi się wpływem epidemii koronawirusa na „zdrowie mentalne” młodych lekarzy. Wcześniej nadchodziły już wieści o tym, że stres i zaburzenia psychiczne stają plagą, która towarzyszy podczas pandemii całemu społeczeństwu. Teraz skupiono się na problemach lekarzy.

Badania ISNI przeprowadzono pomiędzy 20 marca a 11 maja na 892 lekarzach-stażystach. Wypełniali oni ankietę opartą na narzędziach stosowanych w badaniach psychiatrycznych.

Wyszło z niej, że 47,1% lekarzy-respondentów miało objawy lękowe, 29,8% wykazało objawy zespołu stresu pourazowego, a 18,4% wykazało objawy depresji.

Stażyści są normalnie zatrudniani w szpitalu pod koniec nauki. W ostatnich tygodniach znaleźli się na pierwszej linii walki z koronawirusem w wielu placówkach. Według ISNI stanowią oni obecnie 44% kadry lekarskiej w szpitalach.

Źródło: Le Figaro/ AFP

Comments are closed.