Skandal w Turcji. Z minaretu zamiast wezwania do modłów popłynęła „Bella Ciao” [VIDEO]

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan grozi Grecji wojną. Foto: PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan grozi Grecji wojną. Foto: PAP

Władze tureckie wszczęły śledztwo po tym, jak niezidentyfikowane osoby włamały się do systemu audio meczetu w Izmirze. Zamiast tradycyjnego wezwania do modlitwy muezzina z głośników popłynęła „rewolucyjna i antyfaszystowska” piosenka włoska „Bella Ciao”…

Elektroniczne piractwo w czasie ramadanu i akt profanacji mocno dotknęły muzułmanów. Tym bardziej, że w Izmirze „Bella Ciao” popłynęła z głośników ​na minaretach aż kilku meczetów tego miasta.

Do incydentu doszło w środę 20 maja. Wezwania do modłów islamskich uruchamiane są pięć razy dziennie. „Bella ciao” usłyszano w godzinach popołudniowych. Nagrania z tego wydarzenia pojawiły się w internecie. „Sprawcy tego odrażającego aktu będą odnalezieni” – stwierdził rzecznik partii prezydenta Erdogana.

Incydent potwierdził lokalny urząd do spraw religii, który odpowiada za wezwania na modły. W oświadczeniu opublikowanym na twitterowym koncie napisano, że wszczęto wewnętrzne dochodzenie i wniesiono skargę na policję.

Prokuratura w Izmirze wszczęła dochodzenie w sprawie pirackiego ataku na systemy meczetu, a także przeciwko użytkownikom sieci społecznościowych podejrzanym o „naruszanie wartości religijnych”. Chodzi o osoby, którym ta akcja się spodobała i dały temu wyraz w internecie.

Piratées, des mosquées turques diffusent une chanson athée!

 

Źródło: Valeurs Actuelles

Comments are closed.