Utrata prawa jazdy na rok za telefonowanie w czasie jazdy. Sprawdź, gdzie

Nie tylko we Francji kierowcy muszą mieć sie na baczności. Foto: Pixabay
Nie tylko we Francji kierowcy muszą mieć się na baczności. Foto: Pixabay

Francja dokonuje poważnych zmian w kodeksie drogowym. Jeśli kierowca spowoduje wypadek, a wcześniej w czasie jazdy korzystał telefonu, natychmiast zostanie mu odebrane prawo jazdy – na 6 miesięcy, maksymalnie na rok.

Na tym nie koniec.

W razie wypadku czasowe zawieszenie uprawnień do prowadzenia pojazdu może też grozić za inne wykroczenia: brak sygnalizacji kierunkowskazem, przekroczenie linii ciągłej, przekroczenie prędkości, wymuszenie pierwszeństwa na pieszym lub niebezpieczne wyprzedzanie.

Po upływie 72 godzin, po zbadaniu okoliczności i przyczyn wypadku, prefekt będzie mógł zarządzić zawieszenie prawa jazdy na okres do sześciu miesięcy, do nawet roku. Podobnie w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub zażyciu narkotyków.

Kierowcy we Francji stali się klasą niemal uciśnioną. Setki coraz bardziej wymyślnych radarów nowych generacji skutecznie uprzykrzają życie i polują na ich punkty. Samochody wyrzucane są masowo z miast. Likwiduje się miejsca parkingowe, podnosi opłaty, zwęża drogi i wprowadza się ograniczenia ruchu.

Teraz drogowi „bezpieczniacy” odkryli, że telefonowanie podczas jazdy jest odpowiedzialne za 10% obrażeń ponoszonych przez kierowców i pomnaża trzykrotnie ryzyko wypadku. Stąd i pomysł dodatkowych kar.

Warto przypomnieć, że nowe przepisy drogowe obowiązują także w Niemczech. Zabraniają one korzystania z urządzeń ostrzegających kierowców o lokalizacjach fotoradarów stałych i przenośnych.

Durcissement de la loi: téléphoner ou conduire, il faut choisir

Źródło: Le Figaro/ AFP

3 KOMENTARZE

  1. szczególnie w Polsce przydałoby się wprowadzić taki rygor, żeby wyciszyć młodą fantazję, która przekłada się na pedał gazu.

  2. Fisia
    Najlepiej jak tobie wprowadza ogolny prewencyjny rygor, zeby w razie czego twoj wiek nie przelozyl sie nigdy na twoja fantazje.

    Pozdrawiam.

Comments are closed.