Koronawirus spowalnia zbrojenia. Chiny wydadzą miliardy na armię ale mniej niż planowały

Chiny
Chińska armia Fot. ilustr. Wikipedia

Wydatki na armię w Chinach wzrosną o 6,6 proc. To sporo, ale i tak jest to najmniejszy wzrost od dwóch dekad. Pekin wyda na zbrojenia 1,268 bln juanów (178,16 mld USD).

Planem budżetu zajęto się 22 maja podczas dorocznej sesji „parlamentu” (Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych) w Pekinie. Otwierając sesję, premier Li Keqiang nie wyznaczył celu wzrostu PKB na 2020 rok. Zapowiedział za to wsparcie dla gospodarki borykającej się z bolesnymi skutkami pandemii Covid-19.

W pierwszym kwartale chińska gospodarka skurczyła się o 6,8 proc. Pekin obiecuje finansowe wsparcie utrzymania miejsc pracy.

W odniesieniu do zbrojeń, Li Keqiang zapowiedział: „Pogłębimy reformy obrony narodowej i wojska, zwiększymy nasze możliwości logistyczne i zaopatrzeniowe. Będziemy promować innowacyjny rozwój nauki i techniki związanej z obronnością”.

W 2019 roku oficjalny budżet na obronność Chin wynosił 1,19 bln juanów i był o 7,5 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Teraz będzie „tylko” o 6,6 proc.

Pomimo pandemii koronawirusa chińskie i amerykańskie wojska utrzymały aktywność na spornym Morzu Południowochińskim oraz wokół Tajwanu. Eksperci zwracają uwagę, że owe 6,6% wzrostu wydatków na armię, przy kryzysie ekonomicznym, to i tak wielokrotnie wyższa wartość, niż spodziewany wzrost PKB.

Chiny są drugim krajem świata pod względem wydatków na siły zbrojne, po USA. Oficjalny budżet wojskowy Chin na 2020 rok odpowiada około jednej czwartej wydatków na obronność USA w ubiegłym roku, które wyniosły 686 mld dolarów.

Wśród zagranicznych dyplomatów i ekspertów powszechna jest jednak opinia, że prawdziwy budżet Chin na siły zbrojne jest wyższy niż podawany oficjalnie. Jest ukrywany w innych wydatkach. Według szacunków szwedzkiego instytutu Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) rzeczywiste wydatki wojskowe Chin w 2019 roku wyniosły 261 mld dolarów, czyli znacznie więcej niż oficjalnie podawana suma 177,5 mld dolarów.

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ

Comments are closed.