Rosja zlikwiduje kolejną autonomię? NOA zamieszkany przez rdzenny lud koczowniczy ma się połączyć z sąsiednim obwodem

Władimir Putin ostrzega:
Władimir Putin Foto: print screen z YouTube/CBS News

Alarmujące wieści dla wolnościowców płyną z Rosji. Z mapy Rosji już niedługo może zniknąć kolejna autonomia zamieszkana przez rdzennych mieszkańców.

Nieniecki Okręg Autonomiczny (NOA) zamieszkuje rdzenny lud koczowniczy – Nieńcy. Autonomia ma wielkość średniej wielkości państwa w Europie, ale zamieszkuje ją zaledwie 44 tys. ludzi, z czego Nieńcy stanowią 7 tys. NOA ma swój parlament, urzędników i gubernatora. Choć Rosja w mediach przedstawiana jest jako państwo zamordystyczne, to kraik Nieńców cieszył się różnymi swobodami.

Należy tu również dodać, że NOA jest jednym z najbogatszych miejsc w Rosji. Wydobywa się tam ropę, miedź, gaz, złoto czy diamenty. Średnia pensja wynosi 80 tys. rubli (ok. 5 tys. złotych).

Niestety, to właśnie bogactwo NOA w zasoby i oparcie na nim gospodarki może doprowadzić do jego zguby. Władze chcą połączyć autonomię z sąsiednim obwodem archangielskim.

Pełniący obowiązki gubernatora obwodu archangielskiego Aleksandr Cybulski oraz pełniący obowiązki przywódcy NOA Jurij Biezdudny podpisali w ubiegłym tygodniu memorandum dotyczące połączenia obu regionów. Powodem jest kryzys związany ze spadkiem cen ropy. Budżet NOA skurczył się przez to dwukrotnie.

Może być to jednak tylko pretekst, bo obserwatorzy zauważają, że Kreml od dawna dokonuje zmian kadrowych. Do NOA kierowani są urzędnicy, którzy mogliby pomóc w połączeniu obu obwodów. Mieszkańcy NOA mają do tego pomysłu skrajnie negatywny stosunek.

Z niepokojem całą sytuację obserwują mieszkańcy sąsiedniej Republiki Komi. Niegdyś autochtoni – Komi – stanowili tam 90 proc. mieszkańców. Dziś tę narodowość deklaruje zaledwie co piąty mieszkaniec, a władze Rosji przymierzają się powoli do likwidacji autonomii.

Mówi się o tym, że Republika Komi również miałaby się przyłączyć do obwodu archangielskiego. Jeśliby się tak stało, to na terenie Federacji Rosyjskiej powstałaby jednostka administracyjna o rozmiarze większym niż np. Francja.

To część antywolnościowego trendu

Jest to kolejny objaw trendu, który powinien być alarmujący dla wolnościowej prawicy. Konserwatywni liberałowie, dla których klasykiem jest Hans-Hermann Hoppe i jego idea tysiąca Liechtensteinów, czy polski Paderewski i jego idea Stanów Zjednoczonych Polski, muszą z niepokojem obserwować tego typu działania.

W Europie mieliśmy przykład siłowego stłumienia przez hiszpański rząd protestów w Katalonii. Oczywiście UE wtedy nie zareagowała. Od lat jesteśmy świadkami nierespektowania praw Polaków z Wileńszczyzny na Litwie i Polaków na Białorusi. Rząd Węgier już od dawna stara się wspierać Węgrów na ukraińskim Zakarpaciu. Niechlubną cegiełkę dołożył również Andrzej Duda wetując umożliwienie polskim Kaszubom posługiwania się w urzędach ich językiem. W Niemczech naród Serbów Łużyckich jest praktycznie na wymarciu.

Rząd PiS ma mocno sanacyjną, scentralizowaną wizję Polski. Podobnie jednak w reszcie Europy coraz częściej dąży się do francuskiego, lewicowego modelu państwowości w którym zniszczono regionalizm.

Niszczenie regionalnych narodowości to tylko pierwszy krok do zacierania szerszej tożsamości narodowej. Na rękę jest to eurokratom, którzy również Unię widzieliby jako państwo federacyjne, a nie związek państw niezależnych.

Źródło: Rzeczpospolita, nczas.com

7 KOMENTARZE

 1. Nieuczciwe przedstawienie sprawy. Co jak co, ale Rosja nigdy nie gnębiła narodów zamieszkujących jej terytorium. Oczywiście pomijamy okres żydokomuny bolszewickiej mordującej gojów jak popadnie. Oswajanie Syberii m.in. przy udziale Polaków, odbywało się w pokojowy sposób, z poszanowaniem miejscowych tradycji. Całkowicie odmienna sytuacja była w krajach zawojowanych zbrodniarzami anglojęzycznymi. Weźmy USA, gdzie jankesi wymordowali miliony Indian, rabując ich ziemie i bogactwa przyrody. Dzisiaj ludobójcy pouczają Rosjan. Hańba!

  • Zaprawdę jesteś przekonany o tych „milionach” ??? I ile ich niby było tych milionów – ze 100 :-)

   Dzisiaj w USA żyje ok 3 milionów „indian” – przed przybyciem białych szacuje się że było ich około miliona łowców – zbieraczy – faktem jest że pod koniec XIX wieku było kilkaset tysięcy – ale gdzie te wybite miliony ???

 2. Pamiętajcie że USA jest protoplastą i przoduje w tym wszystkim a reszta tylko bierze z nich przykład.

 3. …żeby oceniać co Rosja robi, jak i dlaczego – w realnym kontekście, trzeba zauważyć, że Rosjanie w Rosji mają do powiedzenia i rządzenia mniej więcej tyle samo co – Polacy w Polsce. Putin nie jest żadnym samorodnym geniuszem – tylko stoją za nim siły globalne, tyle, że zorientowane prawicowo. Dokładnie ci sami, którzy trzymają w garści Trumpa. Nazywają się Chabad Lubawitz – i to oni rządzą Rosją i jej bogactwami. Rolą Putina jest być realizatorem ich oczekiwań i póki to robi jest nazywany „pierwom drugom wsiech jewriejew” – co zresztą nie jest precyzyjne, bo przecież niektórych jewriejow – pagnał w piz… mniejsza gdzie ich pagnał. Tyle, że byli to tzw oligarchowie lewicujący, zorientowani na amerykańskich demokratów i UE – Clinton, Soros itp. Na polecenie dokonał wymiany oligarchów na właściwych – i dba o ich status i interesy. Wiąże się to z Bibim. I dlatego rzeczy ważne i decyzje kluczowe podejmowane są trójkącie Natanjahu-Putin-Trump. Trump jest w tym układzie najniżej w hierarchii, co można było zauważyć podczas konferencji bodaj w Helsinkach. Tam mowa ciała, rąk, pozycja mówiła wszystko.
  Ważne decyzje dotyczące Polski również zapadają w tym gronie – być może podczas moskiewskich bardzo częstych razgaworów Bibi-Wołodia – a Donald dostaje je do realizacji

  zachęcam do spojrzenia na ten wycinek rzeczywistości również i pod tym kątem

 4. Kiedy junta z Kijowa po krwawym puczu wydała 2 pierwsze dekrety, oba łamiące ukraińska konstytucję – o likwidacji autonomii Krymu i zakazie używania jęz. rosyjskiego (Krym miał w ukraińskiej konstytucji zapisaną autonomię, Z WŁASNYM PARLAMENTEM i jęz. rosyjski jako urzędowy!) to nie widziałem tu aby SG to oburzało… :-)))))))))))))))))

Comments are closed.