Oficjalne zalecenie dystansu na Martynice: „Zachowaj odległość 1 metra lub 5 ananasów”

Plakat z Martyniki Fot. Twitter

Na francuskiej Martynice prefektura opublikowała plakat zalecający zachowanie „dystansu społecznego”. Dla lepszej ilustracji tego zalecenia dodano wyznaczenie dystansu na „1 metr lub 5 ananasów”. No i niektórzy się obrazili…

Plakat prefektury Martyniki okazał się „kontrowersyjny”, bo ma sugerować analfabetyzm tubylców. Zdaniem niektórych jest… rasistowski. Tak zareagował np. szef lewicowej partii Zbuntowana Francja Jean-Luc Mélenchon.

Według Francuskiej Partii Komunistycznej to z kolei „rasizm państwowy” i tęsknota za czasami kolonialnymi. Plakat miał być dowcipny, a przy okazji promować lokalne produkty. Lewica poczucia humoru jednak nie ma.

Trzeba dodać, że podobne wizualizacje „odległości społecznej” stosowano na kontynencie. W Saint-Etienne poszanowania odległości 1,5 metra między osobami oszacowano na 25 szyszek, była też użyta do ilustracji na plakacie rasowa krowa z Hérens, która ma 2 metry. Ananasy nie przeszły, bo się lewakom skojarzyły z produktem kolonialnym…

Prefektura ogłosiła, że usuwa plakat i przeprasza wszystkie osoby, które poczuły się nim dotknięte. I w tym momencie rzeczywiście zaczyna się… rasizm.

Źródło: Valeurs