Obrazek ilustracyjny/ Fot.Instagram
Obrazek ilustracyjny/ Fot.Instagram
REKLAMA

Wśród mieszkańców ośrodka dla cudzoziemców na warszawskim Targówku potwierdzono 32 przypadki zakażenia koronawirusem. Osoby zakażone to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej; są pod opieką lekarską. Placówka została poddana kwarantannie – poinformował we wtorek PAP Urząd do spraw Cudzoziemców.

UDSC podał, że pierwsze przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u mieszkańców warszawskiego ośrodka stwierdzono w piątek, 22 maja. „W związku z tym niezwłocznie wykonano testy na potwierdzenie obecności wirusa SARS-CoV-2 wśród wszystkich mieszkańców oraz personelu ośrodka. Według stanu na 26 maja 2020 r. potwierdzono 32 przypadki zakażenia” – poinformował Urząd.

W ośrodku dla cudzoziemców na Targówku aktualnie mieszka 111 osób – 38 dorosłych i 73 dzieci – ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce. Jak wskazał Urząd, to jedyna prowadzona przez UDSC placówka, która została przeznaczona do kwaterowania tylko samotnych kobiet i matek z dziećmi.

REKLAMA

Osoby zakażone koronawirusem to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Hospitalizowane są dwie z nich, a pozostałe objęto izolacją lub kwarantanną. „Objawy COVID-19 u zakażonych cudzoziemców przebiegają łagodnie, wszyscy czują się dobrze. Pracownicy urzędu są w stałym kontakcie z mieszkańcami, prowadzone są także dyżury pod ośrodkiem” – podkreślił UDSC.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W ośrodku zgodnie z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej wprowadzono 14-dniową kwarantannę. Powiadomiono też policję, która sprawuje nadzór nad przebiegiem kwarantanny, oraz władze dzielnicy Targówek.

Mieszkańcy ośrodka – jak zaznaczył UDSC – przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych mają zapewnioną opiekę medyczną i psychologiczną oraz wyżywienie dostarczane przez firmę zewnętrzną. „W razie potrzeby cudzoziemcy otrzymają również wsparcie w zakupie artykułów żywnościowych i innych niezbędnych produktów” – dodał Urząd.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podkreślił, że działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzenienia się koronawirusa, realizuje od czasu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W ośrodkach dla cudzoziemców odwołano zajęcia grupowe, a mieszkańcom zalecono unikanie zgromadzeń ludzkich.

„Wprowadzono restrykcyjne zalecenia dotyczące sprzątania i odkażania powierzchni wspólnych. Cudzoziemcom udostępniono środki do dezynfekcji rąk, maseczki oraz materiały informacyjne w zrozumiałych dla nich językach na temat metod zapobiegania zakażeniu. Dzieci w wieku szkolnym realizowały naukę w formie zdalnej” – wskazał UDSC. (PAP)

REKLAMA