Iran wzmocnił flotę w Zatoce Perskiej i ostrzega USA

Sylwetki okrętów Iranu. Fot. ilustr
Sylwetki okrętów Iranu. Fot. ilustr

Irańska Gwardia Rewolucyjna wydała ostrzeżenie dla sił Marynarki Wojennej USA w Zatoce Perskiej. Jednocześnie Iran skierował na jej wody 110 nowych okrętów bojowych.

Według telewizji państwowej Iranu, flotę Strażników Rewolucji wzbogaciły m.in. małe łodzie klasy Achoura, łodzie patrolowe Zolfaghar i okręty podwodne Taregh. Te ostatnie Iran kupował w Rosji jeszcze w na początku lat 90. Po 2005 przechodziły modernizację.

Najwidoczniej dostawa nowych okrętów dodała Strażnikom Rewolucji animuszu. „Dziś ogłaszamy, że gdziekolwiek są Amerykanie, jesteśmy tuż obok nich, a oni wkrótce poczują naszą obecność jeszcze bardziej” – powiedział dowódca marynarki Gwardii Rewolucyjnej Alireza Tangsiri.

Ostatnio doszło do dwóch poważnych konfrontacji irańsko-amerykańskich. Najpierw w czerwcu 2019 r. po zestrzeleniu amerykańskiego drona przez Iran w Zatoce Perskiej. Później w styczniu 2020 r., po zamachu na irańskiego generała Qassema Soleimaniego, który kierował operacjami zewnętrznymi Strażników.

W połowie kwietnia tego USA oskarżyły Strażników o nękanie statków w Zatoce Perskiej. Generał dywizji Hossein Salami miał wydać rozkaz, by marynarka Gwardii Rewolucyjnej otrzymała możliwość zwiększenia swoich zdolności wojskowych na morzu i wydaje się, że ten rozkaz został wykonany.

IRGC stosuje taktykę walki asymetrycznej, przypominającej walkę partyzancką opartą o małe i zwrotne jednostki wsparte artylerią przybrzeżną.

Źródło: AFP/ Le Figaro

4 KOMENTARZE

  1. USrael zrobi z tego kraju swój kolejny poligon doświadczalny. Bomby fosforowe, lasery, drony i inne ciekawe narzędzia do mordowania ludzi tylko czekają na rozkaz do ataku.

  2. to jedyna technika dla polski małe łodzie słabo wykrywalne szybkie – wszedzie moga ladowac – zdatne na rzekach jeziorach na morzu na misjach — zero łodzi podwodnych i okretow nawodnych – czas zycia na takim akwenie jak bałtyk – kilkadziesiat minut

  3. Brawo Iran! Przypominam czytelnikom, że Irańczycy genetycznie i cywilizacyjnie to nasi bliscy krewniacy, żadne tam araby czy semity. Dużo nam Polakom pomogli w ostatnim stuleciu. Cała nadzieja w Rosjanach, że nie sprzedadzą Iranu.

Comments are closed.