KO i Lewica domagają się zniesienia klazuli sumienia dla lekarzy

Nienarodzone dziecko - zdj. ilustracyjne
Nienarodzone dziecko - zdj. ilustracyjne
REKLAMA

Sejmowa komisja zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komisja negatywnie oceniła poprawki postulowane przez Koalicję Obywatelską. Ugrupowanie domagało się bowiem nałożenia na lekarzy odmawiających wykonania aborcji obowiązku wskazania placówki, która ją wykona.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, posłowie rozpatrzyli poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród nich pojawiły się m.in. propozycje dot. zmiany przepisów związanych z klauzulą sumienia.

Podczas prac nad ustawą zagłoszono rozwiązanie, które znosi obowiązek wskazania przez lekarza, który powoła się na klauzulę sumienia i odmówi wykonania świadczenia, innego lekarza lub podmiotu, który je realizuje. Teraz jednak Koalicja Obywatelska domagała się przywrócenia tego zapisu. Pomysł ten negatywnie zaopiniowała jednak sejmowa komisja zdrowia.

REKLAMA

Monika Rosa z KO twierdziła, że publiczne placówki powinny być zobowiązane do wskazania pacjentce podmiotu, gdzie może uzyskać pomoc.

To niedopuszczalne, by po stronie pacjentów była taka odpowiedzialność skoro są ubezpieczeni, płacą składki, a szpitale są publiczne – grzmiała.

Pozytywnej rekomendacji nie uzyskała też poprawka Lewicy, także dotycząca art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i klauzuli sumienia. Marek Rutka, jako jej uzasadnienie zacytował art. 68 konstytucji, mówiący, m.in. że każdy ma prawo do ochrony zdrowia.

Polity PiS, Bolesław Piecha skomentował jego słowa mówiąc, że „jeśli czyta się przepisy konstytucji, to trzeba je czytać do końca”.

Artykuł 68 daje przesłankę, że mamy równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz że zasady określi ustawa i to, nie wiem dlaczego, zawsze umyka – powiedział.

Wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko, wskazała ponadto, że takich informacji zawsze może udzielić „Narodowy Fundusz Zdrowia, który ma pełną wiedzę o katalogu świadczeń wykonywanych przez poszczególne podmioty medyczne”. Ponadto wiceszefowa resortu podkreśliła, że obecnie klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki. W dwóch pozostałych przypadkach organem właściwym do udzielania informacji jest NFZ. Fundusz ma bowiem pełne dane na temat tego, jakie procedury i gdzie są wykonywane. Co więcej, potrzebne informacje pacjentki mogą też bezpłatnie uzyskiwać na całodobowej infolinii NFZ.

Źródło: RMF24

REKLAMA