Podpalenia, plądrowanie sklepów i bijatyki. Kolejna doba zamieszek w Minneapolis. Walki na ulicach po tym, jak policjant udusił zatrzymanego na oczach świadków [WIDEO]

Zamieszki w USA. Zdjęcie: Carlos Gonzalez/Minneapolis Star Tribune/TNS/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Zamieszki w USA. Zdjęcie: Carlos Gonzalez/Minneapolis Star Tribune/TNS/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca

Tysiące demonstrantów wyszły w środę na ulice Minneapolis w drugim dniu protestów w sprawie George’a Floyda, murzyna zabitego w trakcie policyjnej interwencji. Protestujący starli się z policją, doszło do plądrowania sklepów i podpaleń. Jeden ze złodziei został zastrzelony przez właściciela sklepu.

Starcia wybuchły w środę wieczorem czasu miejscowego. Demonstranci zza prowizorycznej barykady rzucali w policjantów kamieniami i butelkami z wodą.

Policja potraktowała ich gazem łzawiącym, gumowymi kulami i granatami hukowymi. W kilku miejscach miasta doszło do podpaleń, nagrania telewizyjne zarejestrowały też grupę ludzi plądrujących sklep.

Jeden z plądrujących złodziei został postrzelony najprawdopodobniej przez właściciela sklepu i zmarł w szpitalu.

Zarzewiem protestów stała się sprawa George’a Floyda, czarnoskórego 46-latka, który zmarł w trakcie zatrzymania przez policję. W poniedziałek do internetu trafiło nagranie z incydentu, na którym widać, jak jeden z policjantów przyciska mężczyźnie kolanem szyję do ziemi, nie reagując na krzyki Floyda, że nie może oddychać. Wkrótce potem mężczyzna zmarł.

Policjanci biorący udział w zatrzymaniu zostali we wtorek zwolnieni ze służby, a FBI otworzyło w ich sprawie dochodzenie. Burmistrz Minneapolis Jacob Frey w środę zaapelował do miejscowej prokuratury o postawienie zarzutów funkcjonariuszom.

Głos zabrał też prezydent USA Donald Trump, który na Twitterze napisał, że FBI zajęło się sprawą Floyda w przyspieszonym trybie na jego wniosek. „Sprawiedliwości stanie się zadość!” – napisał Trump.

15 KOMENTARZE

 1. Policjant rzeczywiście mocno przekroczył swoje uprawnienia, bo nie jest prawem policji duszenie zatrzymanych. Dzięki temu zdarzeniu ludność murzyńska znalazła sobie pretekst do demolowania i rozkradania własności białych. Wojna rasowa w USA to tylko kwestia czasu, miliony imigrantów z Meksyku zapewne też dołączą do walki o dominację społeczno-gospodarczą.

  • Własność białych i tak rozkradną socjalistyczne rządy. W imię takich samych żołądków. Za to po rewolucji stany będą słabsze niż kiedykolwiek. Patrząc na Szwecję czy Niemcy, ale też i Stany, dochodzę do wniosku że sprawiedliwość dziejowa to fakt.

 2. Mam już dosyć rasizmu i oskarżania o rasizm, dlaczego np w USA nie zrobią kilka stanów, jeden dla białych którzy chcą żyć tylko w społeczeństwie białych, stan czarny gdzie tylko czarni, azjatycki stan, latynoski i jeden większy mieszany kto chce tak żyć tam jedzie, to byście widzieli co by było, jakoś wszyscy nie biali chcą się wbijać do białych, nigdy odwrotnie

  • Obejrzyj filmik od janapalator’a. To nie wypadek przy pracy, niestety…
   Nawet gdyby zaczął uciekać, to przecież był skuty z tyłu, daleko by nie uciekł.
   Z tego co widzimy, to nie ma usprawiedliwienia dla policji.

 3. Dlatego policja musi ostro działać.Gdyby się nie stawiał do policji…raczej do tego by nie doszło.Tylko respekt przed policją trzyma ten kraj.A jak poluzują „uczciwym inaczej” to się skończy jak pokazuje ten materiał wideo.

  • Kolorowi będą w stanach mieli większość już za kilkanaście lat.
   Wtedy ichniejsza policja będzie podobnie traktować białe niedobitki jak biała policja teraz ich.

   • Dzięki! Po prostu s..syństwo.
    Już miałem pisać czemu nie skuli go kajdankami, ale przecież skuli.
    Wiem, że sytuacja jest napięta, emocje robią swoje, ale raczej widać, że Afroamerykanin ;-) jest dość potulny.
    Q..a, zginął bezsensownie człowiek…

 4. Rasizm ze wszystkich komentujących wychodzi wszystkimi stronami, powinniście się wstydzić. Widzieliście to nagranie jak ta policja go morduje? Ja po obejrzeniu sam miałem ochotę wszcząć zamieszki… Bestialskie morderstwo drugiego człowieka

 5. Prawda jest taka, że został zamordowany przez policję człowiek – nie biały, nie czarny ale człowiek. Został zamordowany w bestialski i absolutnie niesprawiedliwy sposób. Gdyby to czarni policjanci zabili białego to byście krzyczeli, że murzyni mordują białych. A jak biali policjanci zabili czarnego, to murzyni mają pretekst do zamieszek. Prawda jest taka, że wielu, jak nie większość protestujących to biali i sam się wkurzyłem jak zobaczyłem to nagranie, po czymś takim na pewno poszedłbym protestować.

Comments are closed.