We Francji najwyższe bezrobocie od 25 lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA
Prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto; PAP/EPA

Kryzys związany z pandemią koronawirusa doprowadził nad Sekwaną do najwyższego do 25 lat bezrobocia. Francja nigdy nie zaznała tak szybkiego wzrostu bezrobocia. Liczba osób poszukujących pracy wzrosła w kwietniu o 22,6%. To 843 000 osób.

Poziom bezrobocia znalazł się na najwyższym poziomie od 1996 r.. W kwietniu wzrosło ono o 22,6% i w sumie jest to już 4,6 mln osób pozostających bez zatrudnienia.

Do tego należy doliczyć 12,5 mln osób, które były na tzw. czasowym bezrobociu w związku zamrożeniem aktywności wielu branż. „Odmrażanie” gospodarki też nie wszystkim musi przynieść powrót do zatrudnienia.

Plaga bezrobocia dotyka najbardziej młodych. W przedziale wiekowym 18-25 lat wzrost wyniósł tu aż 29,4%, więcej niż francuska „średnia”.

Dla osób powyżej 50 roku życia wzrost bezrobocia wynosi tylko 16,1%. Najbardziej dotknięte sektory to handel, motoryzacja, hotele i budownictwo. Spodziewany spadek PKB w drugim kwartale, według urzędu statystycznego INSEE, może wynieść nawet 20%.

Źródło: France Info

3 KOMENTARZE

  1. Co się dziwić, przecież politycy mają w d…e szare masy, roboli – niewolników. Jeżeli ktokolwiek wierzy w obiecanki i myśli, że biorąc udział w farsie wyborczej, robi coś dla siebie, kraju czy rodziny – to jest jak dziecko we mgle. Dyktatora można zwalić, skazać, zgładzić, a w demokracji nie ma winnych.

  2. spojzcie na to przenikliwe spojrzenie, wielki czlowiek z wizja, zrozumieniem, wiedza i madroscia, zupelnie jak nasz towarzysz trzaskowski, ta glebia, jest gdzies daleko, ale napewno nie tu, nawet on sam juz sie pogubil i nie wie gdzie, to jak kwantowe splatanie pomiedzy nimi dwojgiem, bratnie dusze i rozumy, ktore prowadza do tego samego haosu i upadku.

Comments are closed.