Gospodarcze tornado. Tak tragicznych danych nikt się nie spodziewał. A będzie jeszcze gorzej

Tadeusz Kościński, Adam Glapiński oraz Mateusz Morawiecki. / foto: PAP

Banki Centralne na całym świecie rozpoczęły dodruk pieniądza, w nowej ekonomii nazywany dla zmylenia przeciwnika, tj. podatnika, luzowaniem ilościowym. W praktyce jego skutki będą negatywne i odczujemy je wszyscy.

Zapaść gospodarcza, spadek produkcji, spadek konsumpcji, a co za tym idzie mniejsze wpływy o kilkanaście procent do budżetu w kwietniu – to obraz zniszczeń, jakich decyzje rządu PiS w dobie koronawirusa dokonały w Polsce.

Zapaść gospodarki

O tym, że lockdown negatywnie odbije się na gospodarce było wiadomo od samego początku, jednak nawet pesymiści nie zakładali tak złych danych. Przemysł w kwietniu znalazł się w głębokim dołku, a produkcja w gospodarce spadła o 25 procent.

– Najnowsze dane są dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy wprawdzie spodziewali się załamania w przemyśle właśnie w kwietniu, ale średnia prognoz wskazywała dokładnie na 10-procentowy spadek produkcji – czytamy na money.pl.

Najbardziej lockdown odczuły branże produkujące maszyny i urządzenia, a także urządzenia elektryczne. W ich przypadku spadek produkcji przekroczył 30 procent. Po pierwsze przerwany został łańcuch dostaw, a po drugie w czasach kryzysu wiele osób odłożyło nie niezbędne zakupy na później.

Spadki produkcyjne w gospodarce przełożyły się na zdecydowanie mniejsze wpływy do budżetu w kwietniu w porównaniu do ubiegłego roku. Szczególnie odczuwalny był spadek dochodów z podatków, które przyniosły aż 11 miliardów mniej niż w 2019. Ilościowo najbardziej spadły wpływy z tytułu podatku VAT, akcyzy, natomiast w ujęciu procentowym przodują spadki z CIT i PIT na poziomie kilkudziesięciu procent.

Obniżenie stóp procentowych

Państwo przychodzi z odpowiedzią, która nie może przynieść dobrych rezultatów. Rada Polityki Pieniężnej 28 maja po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Polityka ta przyniesie wiele opłakanych skutków, choć krótkookresowo może wzmocnić koniunkturę i utrzymać miejsca pracy, to jej długofalowe negatywne konsekwencje odczujemy wszyscy.

Podstawowym argumentem za obniżeniem stóp procentowych niemal do zera (0,1 proc. – red.) jest stworzenie sztucznego impulsu do zaciągania kredytów przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe oraz większej konsumpcji w najbliższym czasie. Przyczyni się to do nieodpowiedniej alokacji środków.

Cena pożyczania pieniędzy dyskryminuje pomiędzy projektami mogącymi przynieść mniejszy i większy zwrot i sprawia, że ograniczone zasoby kapitałowe społeczeństwa trafią do tych, którzy wyprodukują dobra potrzebne konsumentom w pierwszej kolejności – pisze Mateusz Benedyk z „Instytutu Misesa”.

Obniżenie stóp procentowych to także mniejszy zwrot z lokat i oszczędności, co sprawia, iż bardziej opłaca się obecna konsumpcja. Jednocześnie obniżenie stóp procentowych przyczynia się do wzrostu inflacji, którą Milton Friedman określał „podatkiem, który rząd może nałożyć bez ustawy”. Inflacja i tak osiąga obecnie rekordowe poziomy i w marcu zbliżyła się do 5 procent.

Skup obligacji przez NBP

Ponadto w przypadku obniżenia stóp procentowych państwo zyskuje uprzywilejowaną pozycję na rynkach kapitałowych, którą skrzętnie wykorzystuje. NBP wczoraj po raz kolejny skupiło obligacje o wartości ponad 140 milionów złotych, realizując tym samym „luzowanie ilościowe” – jak to jest nazywane w nowomowie ekonomicznej.

W praktyce zostało ono zastosowane po raz pierwszy po kryzysie z 2008 roku. Chodzi w nim o zwiększenie podaży pieniądza w gospodarce, przy innych środkach jest to mechanizm, którego istota i skutki są bardzo zbliżone do tych które wywołuje tradycyjny dodruk pieniądze. Najlepiej opisał to na przykładzie helikoptera Milton Friedman:

Friedman opisał sytuację kraju, nad który zrzucono z helikoptera dużą sumę pieniędzy. Po ich podziale każdy członek społeczeństwa podwoił swój stan posiadania, jednak nikt z nich nie był zamożniejszy, ale de facto biedniejszy. Każdy miał bowiem mniej „siły nabywczej” – wzrosły bowiem ceny dóbr i usług konsumpcyjnych i za większą kwotę można było kupić mniej.

Skutki działania państwa

Skutki podjętego działania ze strony państwa, nie tylko polskiego, przyniosą jednak zupełnie inny skutek od zamierzonego, co już w marcu na stronie Instytu Mises celnie wypunktował dr Arkadiusz Sieroń.

Obniżka stóp procentowych nikomu nie pomoże. Konsumenci nie będą bowiem zaciągać nowych pożyczek hipotecznych w warunkach pandemii. Nie będą kupować nowych aut oraz sprzętu AGD. Nie będą również zwiększać wydatków w warunkach silnej niepewności – pisze Sieroń.

Niższa stopa procentowa nie skłoni również inwestorów do większych inwestycji w sytuacji zaburzonych dostaw, znacznej niepewności co do przyszłego popytu i w ogóle nowej struktury gospodarczej – tłumaczy. Podejmowanie polityki „luzowania ilościowego” przez banki centralne w dłuższej perspektywie wiązać się będzie z jeszcze większym wzrostem inflacji.

Źródło: money.pl/mises.pl/nczas.com

13 KOMENTARZE

 1. ▌▌Ależ co też Wy piszecie? Sama znająca się chyba dosłownie na wszystkim minister Emilewicz swoim wyłupiastym okiem wnet przejrzała sprawę na wylot i ledwie co mówiła, że pod rządami PiS polska gospodarka może wręcz skorzystać na epidemii koronawirusa!

  W końcu co to dla PiS? Jakiś wirus, którego nikt nie widział…

  ● Straty gospodarcze spowodowane wirusem chińskiej grypy: śladowe — trudne do odróżnienia od gorszego sezonu zwykłej grypy.

  ● Straty spowodowane szaleństwami rządu ręcznego sterowania gospodarką: gigantyczne — na miarę wojskowej hunty gen. Jaruzelskiego stanu wojennego i doprowadzenia Polski i Polaków do całkowitego bankructwa…

  .

  Chwała I. Prezesowi Partii i prorokom jego! Chwała!

  .

  • ▌▌„Najlepiej opisał to na przykładzie helikoptera Milton Friedman”

   To nie jest prawda.

   W przypadku „zrzucania pieniędzy z helikoptera” pieniądze trafiają równo do wszystkich, natomiast w przypadku druku pustych pieniędzy („luzowania ilościowego”) wydrukowane puste pieniądze trafiają wyłącznie do najgrubszych świń przyspawanych wprost do centralnego koryta.

   Wszyscy pozostali — metodą skapywania — muszą wyjadać to, co wydalą z siebie największe świnie przy korycie.

   .

   • ▌▌Wszyscy pozostali — metodą skapywania — muszą wyjadać to, co wydalą z siebie największe świnie przy korycie.

    Dlatego metoda ta jest tak bardzo kochana przez wszelkiej maści lewaków, socjalistów, komunizujących „ekonomistów”, PiS-owców itp. indywidua spod ciemnej gwiazdy.

    .

 2. Teraz Polactwo zrozumie i przejrzy na oczy, że żyło w świecie ułudy w tzw. rzeczywistosci podstawionej jak mawia słynny Pan red. Stanisław Michalkiewicz. Polactwo musi być bez przerwy bite w ciemię bo inaczej niczego nie zrozumie…

 3. Cena pożyczania pieniędzy dyskryminuje pomiędzy projektami mogącymi przynieść mniejszy i większy zwrot i sprawia, że ograniczone zasoby kapitałowe społeczeństwa trafią do tych, którzy wyprodukują dobra potrzebne konsumentom w pierwszej kolejności – pisze Mateusz Benedyk z „Instytutu Misesa”.

  Czy ktoś rozumie sens tego zdania ?

  • Chodzi o to, że:
   Przypuśćmy, że „normalnie” kredyt kosztuje np. 10% rocznie – wtedy zostaną zrealizowane tylko takie przedsięwzięcia, które dadzą zysk 10+xx%, gdzie xx oznacza „marżę” producenta (czyli zysk, który zwróci poniesione koszty i zaspokoi oczekiwania inwestora). Jeśli kredyt będzie oprocentowany 20%, to takich przedsięwzięć będzie już mniej, bo będą wybrane do realizacji tylko takie „pewniejsze” pomysły – te, które bardziej są potrzebne społeczeństwu, które są bardziej trafne, które łatwiej znajdą nabywcę. A jeśli np. 3% to chętnych na taki kredyt będzie mnóstwo, ryzyko mniejsze, więc i mniej przemyślane (przeanalizowane) pomysły wejdą w życie.
   Cena kredytu powoduje, że jesteśmy bardziej bądź mniej przestraszeni ryzykiem niepowodzenia.
   Krótko mówiąc: przy tanim kredycie jest znacznie większa skłonność do realizacji słabych przedsięwzięć.
   Tani/drogi kredyt – nie chodzi o nominalną wartość, lecz „względną”.

 4. Dlatego wasalne Polin na wyścigi poleciało zapłacić za buble F-35 (dostawa za parę lat) by nikt pod pretekstem krachu gospodarczego nie anulował tego skandalicznego kontraktu i nie przeszkadzał PiS w ratowaniu amerykańskiej gospodarki kosztem polskiego podatnika… :-))))))))))))))))))

 5. „Polityka ta przyniesie wiele opłakanych skutków, choć krótkookresowo może wzmocnić koniunkturę i utrzymać miejsca pracy, to jej długofalowe negatywne konsekwencje odczujemy wszyscy”.

 6. To dopiero początek.
  To jest terrorystyczny atak na ludzkość. W 1918 i 1958 r. były wielokrotnie poważniejsze epidemie i nie było rozwalania gospodarki, histerii, zamordyzmu. Każdy kto wspiera i wykonuje rozkazy kontrolerów powinien mieć świadomość, że „pandemia” jest elementem planu depopulacyjnego i wy też zostaniecie wyeliminowani.
  Wszystko to zostało zaplanowane. W 2005 roku w City of London odbyło się zebranie masonów i jeden z nich ujawnił szokujące plany (atak wirusowy na Chiny i globalna pandemia, nuklearna wymiana Iran/Izrael, padł cel 50% redukcja populacji…) – szukaj Projectavalon, The Anglo-Saxon Mission.
  W maju 2010 r. pojawił się raport „The Rockefeller Foundation”. Raport jest dostępny w sieci i nie jest tajemnicą… – pandemia, maski, pomiary temperatury, kontrole, lockdowny, likwidacja praw i swobód obywatelskich, wzorowanie się na reżimie chińskim, zatrzymanie gospodarki i życia – wszystko po to, abyście zrezygnowali z prywatności i suwerenności na rzecz „bezpieczeństwa”. Patrz: „Scenarios for the future technology and international development”
  12 września 2019 r. podczas wspólnego szczytu UE-WHO ogłosili „10 działań na rzecz szczepień dla wszystkich” – min. „paszport szczepień dla obywateli UE”.
  18 września 2019 r. w Wuhan chiński rząd przeprowadził ćwiczenia, gdzie symulował odpowiedź na…. nowy szczep koronawirusa.
  W październiku 2019 r. odbyło się „Event 201”. Było to symulowane ćwiczenie pandemiczne koncentrujące się na koronawirusie – sponsorowane min. przez Bill & Melinda Gates Foundation.
  W październiku 2019 w Wuhan odbyły się międzynarodowe igrzyska wojskowe.
  W grudniu 2019 r. Chiny zgłosiły pierwsze przypadki Covid19.
  W 2020 roku Fundacja Rockefellera w raporcie domaga się stworzenia centralnej bazy danych DNA, stworzenia armii “Healthcare Corps” do testowania, nadania każdemu numeru identyfikacyjnego, statusu zaszczepienia i śledzenia wszystkich – aż do wynalezienia szczepionki lub lekarstwa…, integracja z innymi systemami (twój dostęp do wszystkiego – zatrudnienia, usług, transportu…).
  patrz – „National Covid-19 Testing Action Plan…”.
  „Nie wracamy do normalności” – W białych księgach opublikowanych przez globalistów z Imperial College of London, jak również MIT, jest przedstawiony plan użycie „fal” otwierania gospodarek na miesiąc, a następnie blokowania na dwa miesiące (kwarantanna). Ma to trwać do momentu opracowania szczepionki, co może potrwać lata.
  Wszystko to jest oparte o wielkie oszustwo – fałszywe prognozy, medialną histerię i fałszywe testy.
  Testy są często zanieczyszczone i fałszywe. Badania naukowe wykazały, że poziom błędu – fałszywie pozytywnych wyników wyniósł aż 80%.
  Testy oparte są na teście RT-PCR lub PCR, który jedynie izoluje genetyczne sekwencje RNA / DNA i nie może udowodnić związku przyczynowego ani powiedzieć, czy ta sekwencja genetyczna ma coś wspólnego z twoim stanem zdrowia. Zatem pozytywny lub negatywny wynik nie ma znaczenia, jeśli chodzi o stwierdzenie, czy domniemany „wirus” ma coś wspólnego ze stanem zdrowia lub zdolnością do „zarażenia” innej osoby.
  W UK testują nową generację szczepionek, która spowoduje silną reakcję immunologiczną przez modyfikację kodu genetycznegp człowieka i to będzie działać do końca życia!!!. Organizm będzie produkował przeciwciała pomimo, że nie jesteś chory!! – efektem będą choroby autoimmunologiczne (autoagresja) i układ obronny będzie atakował nasze komórki (mające ten zmodyfikowany kod genetyczny)!!
  Nie bójcie się wirusa, ale tego co oni z wami robią lub zamiarzają zrobić (antybiotyki, pestycydy, glyfosat, aspartam w pożywieniu, zatrucie aluminium i promieniowaniem elektromagnetycznym (szczególnie 5G), toksyczne szczepionki, zniszczenie gospodarki, bezrobocie, głód, zamordyzm, medyczna tyrania i depopulacja).
  W latach 1968–1969 grypa w Hong Kong zabiła 30 000 Polaków, 100 000 Amerykanówm, milion zmarło na całym świecie. Woodstock zagrano latem 69 roku. Nie było zamknięcia gospodarki!!

Comments are closed.