Po zabójstwie czarnoskórego Murzyni zaczęli plądrować sklepy. W obronie stanęli uzbrojeni obywatele [WIDEO]

Uzbrojeni obywatele w obronie sklepów w USA. / foto: Prt Sc Twitter: Breaking 911

Po zabójstwie czarnoskórego obywatela przez policję w Stanach Zjednoczonych wybuchły zamieszki. Murzyni zaczęli plądrować niemające z tym nic wspólnego sklepy, a w ich obronie stanęli uzbrojeni mieszkańcy.

25 maja policja w Minneapolis otrzymała zgłoszenie o zapłacie za pomocą sfałszowanego czeku. Po przybyciu na miejsce policją ujęła czarnoskórego mężczyznę, który pasował do opisu podejrzanego.

Funkcjonariusze przygnietli mężczyznę do ziemi, przygniatając jego szyję. Floyd nie mógł oddychać, ale policjanci nie reagowali na apele jego i świadków o zmianę sposobu postępowania. Ostatecznie ratownicy, którzy przybyli na miejsce stwierdzili zgon.

Reakcja Murzynów

Sieć obiegło szokujące nagranie z policyjnej interwencji. W związku z tym w Stanach Zjednoczonych wybuchły zamieszki. Na ulice Minneapolis wyszli oburzeni Murzyni, doszło do starć z policją, a także niszczenia i okradania niemających ze sprawą nic wspólnego sklepów.

Uzbrojeni obywatele bronią sklepów

W obronie sklepów stanęli uzbrojeni mężczyźni, którzy przed sklepami z bronią, by nie dopuścić do ich plądrowania przez agresorów. – Zanim na miejscu zdążyła pojawić się policja, byli tam zwykli obywatele – słyszymy w materiale. – Popieramy sprawiedliwość dla Floyda, ale nie okradanie sklepów – mówią zgromadzeni.

24 KOMENTARZE

 1. Chłopcy z bronią mówią raczej o obronie przed policją niż przed złodziejami, więc przykład nieco nietrafiony.

  • Niestety, źle zrozumiałeś. Ja też nie jestem zbyt biegły w mówionym angielskim (amerykańskim), ale konsultowałem się ze znajomym z USA:
   „Byliśmy kiedyś policjantami, teraz z własnej inicjatywy bronimy przed okradaniem.”

 2. Podobnie było w Gdańsku w Grudniu 1970. Robotnicy atakowali komendę milicji i siedzibę pzpr tzw. dom partii. W tym czasie konfidenci milicji oraz psiarnia po cywilnemu zaczęła rabować sklepy. Cel był oczywisty – prowokacja i kompromitacja robotników. Stoczniowcy w tamtych latach to byli chłopy z jajami i schwytali kilku prowokatorów. Rozpoznani milicjanci byli poproszeni o skakanie z wiaduktu na tory kolejowe niedaleko od dworca PKP. Większość przeżyła, no lekcję zapamiętali. Tymczasem ówczesny pis ściągał wojsko z innych garnizonów. Żołnierzom powiedziano, że w Gdańsku niemieccy dywersanci chcą oderwać Gdańsk od Polski. Dlaczego ówczesny pis nie ruszył w Gdańsku pułku desantowego z koszar przy ul.Słowackiego? Po pierwsze żołnierze tam stacjonujący znali prawdę, po drugie dowódca pułku, jedyny znany mi porządny żyd, płk. Wejner odmówił strzelania do cywilów. Drogo to pułkownika kosztowało, bo dobrał się do niego ziomek, późniejszy teść Kwacha, czekista płk. Konty i pogonili Wejnera. Po co to przypominam? Niedługo zrozumiecie…

   • Usunięcie z wojska i emigracja. Gdy w 1968 roku uciekali z Polski żydowscy zbrodniarze, on został bo po prostu był porządnym człowiekiem. Po Grudniu 1970 cieszył się, że ziomale korczyński z kontym nie zlikwidowali go, tylko pozwolili wyjechać z rodziną.

  • Policja ma być i musi być ostra! Tak jak tam a nie jak u nas boją się i są jakby co pół godziny po wszystkim!
   Wypadek przy pracy!
   Gdyby czarny się nie stawiał nie byłoby tego!
   Dlaczego tu jest w komentarzach takie lewackie myślenie a la po tvn prl sld lewica etc.?!
   Redakcjo!

   • 2-ga poprawka z konstytucji USA powinna być też obecna w PL, a tak to mamy komunę, dyktaturę, faszyzm, kaczyzm, koczokrację, kaczokraturę, pislam, kaczafizm, kaczy-faszyzm, kaczy-kaczyzm, duci-ego di kaczystę, kaczuana pierwszego

   • Życzę ci baranie, żeby ciebie policja skopała i udusiła.
    Przynajmniej byś bzdur nie chrzanił.
    NB. z filmu nie wynika, żeby się „stawiał”.

   • Policja ma być skuteczna, ale nie bezwzględna.

    Obejrzyj filmik, który podrzucił janapalator:
    tekst „Podpalenia, plądrowanie sklepów i bijatyki…” z 28 maja 2020, 17:45
    Nie mogę ugryźć jak „przemycić” linki, janapalator spokojnie go wkleił. Innym też się udaje (na ogół z Nczas, więc może te przechodzą?). Jakby ktoś pouczył, to byłbym wdzięczny.

    A potem odszczekaj „Gdyby czarny się nie stawiał nie byłoby tego.”

   • Na „rmf24 pl” jest nieco dokładniejszy opis zdarzenia, artykuł: „Jego śmierć wstrząsnęła Ameryką…”

 3. gdyby w Polsce władza wiedziała, że pobicie lub zabicie obywatela przez organ władzy będzie miało nieuchronnie taki skutek – to by miała do obywateli większy szacunek. Jaja się ma, albo nie. Tam mają – tu nie.

  • W Polsce to nie wolno się opierać ani mieć żadnych sprzeciwów, bo urzędnik dowali jakąś wymyśloną karę, milicja oskarży o stawianie oporu, o naruszenie nietykalności o obelgi i co tam sobie wymyślą. Stąd tzw. rutynowe kontrole kierowców, których nie ma prawie nigdzie na świecie. W usa maja łatwiej, tam obywatel nie pyskuje do policjanta, ale działa to też w drugą stronę. A wymusza ten wzajemny szacunek argument siłowy w postaci broni u obu stron.

 4. @Andrzej Tokarski wypocil:
  „Jaja się ma, albo nie. Tam mają – tu nie.”
  Tak? To zezwolcie na M16, jakie nosza ci chlopcy, to zobaczymy, kto nie ma jaj. Skad „wladza” ma miec szacunek, jak obywatele sa bezbronni?

 5. Ciekawe dlaczego gdy czarny zabije białego, to reszta białych nie rzuca się do grabienia sklepów, nie poruszając już kwestii ewentualnego rasizmu.

 6. Bezczelny rasizm, dla tych co zyja na dnie.
  I to ma byc demokratyczne panswo- oblesne swinie, ludzkie odpady!
  Kto w Europie uzywa tak haniebioncych okrelen jak MURZYN, ZYD to
  tylko w tej zamroczonej Polsce wciaz panuje obrzydliwe ponizanie innych.
  Dlatego polacy sa za granica sa niczym innym jak- czrne paly.

  • Czy Murzynek Bambo jest rasistowski?
   Może ma drugie dno, ale nie znam.

   Murzyn to czarny mieszkaniec Afryki. Żyd to osobnik narodowości żydowskiej – nie mylić z judaizmem, wtedy piszemy z małego „ż”.
   Obraźliwym jest „Ty murzynie!”, ale np. „Za murzyna będziesz robił?” już takim nie jest – wskazuje na historię Murzynów w Ameryce Pn.
   Poseł Godson, rodowity Murzyn, nie widział w tym określeniu nic obraźliwego.
   Skoro on nie widział, to rozumiem, że Ty – lewacki osobnik – chcesz go wyzwolić z jego „niewoli semantycznej”? Goń się! Wara od uszczęśliwiania ludzi na siłę wg własnych „idei”.

   Wszystko jest kwestią intencji i intonacji – w tekście często nie za bardzo można to zobaczyć.

Comments are closed.