
Związkowcy złożyli donos na Pocztę Polską. Państwowa spółka zapłaciła prywatnym firmom pieniądze mimo, że wybory się nie odbyły.
Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z przeznaczeniem 68 896 820 złotych na organizację wyborów prezydenckich w maju. Sprawę ujawnił portal tvn24.pl.
Z dokumentów wynika, że Poczta Polska wypłacił z tej kwoty już ponad 26 mln złotych. Mimo, że wybory prezydenckie się nie odbyły.
Co ciekawe – z dwiema firmami umowy podpisano już 18 kwietnia, gdy wiadomo było, że wybory w maju są nierealne. Jedna z tych firm miała dostać ponad 30 mln brutto – a w ramach przedpłaty dostała przelewy opiewające na 7 mln złotych.
Natomiast druga miała dostać ponad 31 mln złotych brutto. Wpłacono jej już 12 mln złotych.
Tytuł pierwszej z umów, na 30 mln złotych brutto, to „Outsourcing czynności eksploatacyjnych zleceniobiorcy, czyli na rzecz Poczty Polskiej. Usługi polegające na skompletowaniu pakietów wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej urządzanych w 2020 r.”.
Kolejna umowa dotyczyła urn wyborczych. Zapłacono w jej ramach ponad 2,3 mln złotych brutto.
Tymczasem jeszcze inna umowa, na ponad 5,1 mln złotych dotyczyła „worków” do przewożenia głosów.
Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty złożył w czwartek zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Poczty Polskiej. Związkowcy twierdzą, że w ich ocenie zarząd działał na szkodę spółki.
– Zarząd Poczty Polskiej S.A. nie miał zawartej żadnej umowy z przedstawicielami Rządu RP jako odpowiedzialnym za przygotowania do przeprowadzenia wyborów – wyjaśniają w piśmie do prokuratury związkowcy.
Natomiast Poczta Polska wydała w czwartek specjalny komunikat w tej sprawie. Władze bronią się, że działały „w oparciu o decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku (…) zawierającą polecenie realizacji działań zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w trybie korespondencyjnym”.
Źródło: TVN24