Zagraniczne firmy ubezpieczone ponad polskim prawem. Konfederacja przeciwko unijnemu zniewoleniu [VIDEO]

Konfederacja w Sejmie.
Konferencja Konfederacji w Sejmie. (Fot. PAP)

W ramach unijnych przepisów zagraniczne firmy ubezpieczeniowe działające w naszym kraju są ponad polskim prawem. Zdecydowanie przeciwko takiemu stanowi rzeczy występuje Konfederacja. – Skutki braku nadzoru nad nimi możemy odczuć wszyscy – przestrzegł w Sejmie poseł Krystian Kamiński.

Okazuje się, że przez Unię  zagraniczne firmy ubezpieczeniowe mogą czuć się w Polsce bezkarne.

– W przypadku niewypłacalności zagranicznego podmiotu, który sprzedał polisy ubezpieczeniowe w Polsce i zarobił na nich duże pieniądze, które następnie ulokował w państwie macierzystym, a ubezpieczeni zwrócą się o wypłaty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – tłumaczył Krystian Kamiński z Konfederacji.

Z kolei na UFG składają się de facto ubezpieczeni, przede wszystkim przez polskie firmy. – Realnie wobec takiego niewypłacalnego zagranicznego zakładu ubezpieczeń, polski organ nadzoru nie będzie mógł nic zrobić – ostrzega poseł.

Czego domaga się Konfederacja?

– Przepisy polskiego prawa powinny w większym stopniu niż proponowane zabezpieczać skuteczne egzekwowanie stosowania się zagranicznych firm do polskiego prawa. Przede wszystkim powinny zrywać z zasadą nadzoru przez państwo macierzyste – mówił Kamiński.

Oczywiście miałoby się to stać na „rzecz nadzoru przez państwo, na którego terenie świadczone są usługi”. Czyli jeśli zagraniczna firma zarabia w Polsce, to ma się trzymać ściśle naszego prawa.

– Konfederacja przyjmuje stanowisko, że wszystkie podmioty zagraniczne działające na terytorium RP powinny być nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego – zaznaczył. Tak jak dzieje się to w przypadku rodzimych podmiotów. – Nadzór nad naszym rynkiem finansowym jest jednym z podstawowych elementów naszej suwerenności – zakończył.

8 KOMENTARZE

 1. Godny podziwu spokój ducha pOsłów Konfederacji. Statek ogarnięty pożarem idzie razem z pasażerami na dno, a oficer na mostku analizuje polisę ubezpieczeniową.

  • Mam rozumieć, że kradzież była by przez Ciebie do przyjęcia. Idź Krzysiu przytulic swojego Puchatka i przestań się zadręczać.

  • Cymbał, który ma pretensję do tych co cośkolwiek usiłują robić dobrego, ale do sprzedawczyków, złodziei i zdrajców jakoś dziwnym trafem pretensji nie ma.
   Idiota czy inny wymiar trolla.

 2. ▌▌No ale jest to 100% analogiczna sytuacja do wchodzenia naszych firm usługowych (np. transportowych) na rynki innych państw UE.

  Dlatego — żeby nie mnożyć kolejnych regulacji (firmy ubezpieczeniowe będą mieć inne regulacje, firmy transportowe inne regulacje, firmy ubezpieczające firmy transportowe inne regulacje, firmy wykorzystujące pojazdy elektryczne jeszcze inne regulacje… [tragiczna rzeczywistość obecnej UE]) — konieczne są jednolite regulacje unijne dla wszystkich firm usługowych.

  .

  ▌▌BTW: Firmy ubezpieczeniowe (przynajmniej te w Polsce) to najczęściej złodzieje i szkoda jakichkolwiek pieniędzy na nie wydanych — tak więc to, co w pierwszej kolejności trzeba zmieniać, to likwidować zbędne regulacje i znosić obowiązki ubezpieczeniowe.

  .

  • ▌▌A propos: jeden z przykładów skutecznego lobbowania za okradaniem Polaków:

   Zaczęto stopniowo, powoli do obowiązkowego OC wrzucać rzeczy, które KOMPLETNIE nie miały nic wspólnego z jego oficjalną, pierwotną ideą. W efekcie — po cichu — OC stało się przymusowym ubezpieczeniem prawie wszystkiego i nic też dziwnego, że ceny zamiast spadać, to zaczęły rosnąć — kolejne, typowe dla RPRL okradanie Polaków w majestacie prawa.

   .

   • ▌▌BTW: Polacy swoją codzienną biedą opłacają również operetkowy urząd Rzecznika Ubezpieczonych (ostatnio, być może ze wstydu, pod zmienioną nazwą), który m.in. zajmował się… lobbowaniem za podwyższaniem cen ubezpieczeń!

    A co, nie stać nas?

   • Problem jest taki że ludzie nie są wykształceni jeśli chodzi o podstawy gospodarki czy jak działają podatki. Wiedzą co znaczy gdy przychodzi o rozdawnictwo że „Państwo daje” że państwo ma te pieniądze, ale nigdy nie pomyślą skąd i wcale ich to nie obchodzi czy Państwo zabierze sąsiadowi czy jakiemuś innemu organowi czy pracownikowi, ważne by Państwo dało. Polak polakowi wilkiem do dziś jest.

 3. Tylko wyjście z UE nas może obronić i uchronić przed dalszym upadkiem polskiego państwa!
  JKM!
  Ustawę!

Comments are closed.