Jak „zielona” Unia Europejska mogła na to pozwolić?! Niemcy uruchomili dziś ogromną elektrownię węglową

Elektrownia w Kozienicach, druga największa w Polsce elektrownia na węgiel kamienny. PAP/Radek Pietruszka
Elektrownia węglowa PAP/Radek Pietruszka

Zielony ład i zielona energia są ważne tak długo, jak długo nie wchodzą w drogę interesom niemieckim. Dziś otwiera się niemiecka elektrownia węglowa Datteln IV.

Niemcy uruchomili ogromną elektrownię węglową w czasie, w którym UE naciska, by państwa takie jak Polska rezygnowały z węgla.

Jak to mogło się w ogóle wydarzyć? „Prawdopodobnie nie byłoby to możliwe, gdyby nie wycięcie kilku niemieckich elektrowni jądrowych, m. in. tej w Philippsburgu, która została wygaszona w grudniu” – pisze na Facebooku Jakub Wiech.

Elektrownia Datteln IV ma mieć moc około 1100 megawatów. Jej budowa rozpoczęła się w 2007 roku i miała się zakończyć jeszcze w roku 2011. Nie udało się to jednak, ze względu na przestoje w pracy.

Otwarcie Datteln IV pokazuje jak bezsensowny jest eko-plan Niemców na zieloną energię w ich państwie. Energiewende zakłada wygaszanie elektrowni węglowych do 2038 roku. To jeszcze prawie dwie dekady.

Tymczasem elektrownie atomowe, które nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, zostaną zamknięte już do 2022 roku.

Na pewno nie jest korzystnym dla środowiska stawianie na ich miejscu elektrowni węglowych. Tylko zdaje się, że idea walki o środowisko przegrywa tu z różnego rodzaju lobby.

Jak widać wystarczająco silny gracz polityczny może sobie otwierać co chce, a Unia Europejska nie podnosi larum.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fjakub.wiech.mikroblog%2Fposts%2F778010826065743&width=500″ width=”500″ height=”523″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allow=”encrypted-media”></iframe>

Źródło: Facebook/Jakub Wiech, nczas.com

6 KOMENTARZE

  1. Oj tam, oj tam! Lokalizacja tego smroda jest na Zachodzie Dojczlandii. Gdy były takie smrody tuż przy naszej zachodniej granicy, w NRD – to prawie wyginęły nam lasy w Sudetach. A tak, jak dzisiaj to niech się sami trują, bo cyrkulacja powietrza (wiatry) są prawie w całości z Zachodu na Wschód.

  2. To znaczy, że limity na CO2 przestaną obowiązywać i pewnie Niemcy już wiedzą że unia się rozpadnie i te wszystkie rozporządzenia można sobie wsadzić…

  3. Przecież to było planowane od dawna, po to zamykali Polskie kopalnie aby szfaby miały przewagę, po to folksdoicz rudzielec kazał milicji strzelać do górników, po to szumowina chciał zamykać Śląsk, choć zagraniczne korporacje nie miały żadnych problemów ze strony szumowiny i jego brata

  4. Własnie dlatego niemiecki inwestor kupił pola węglowe w Orzeszu i chce kupić dopiero co zamknięta kopalnie w Suszcu , Niemcy planowali zniszczyć i wykupić kopalnie w polsce od 20 lat , jak rudy wszedł to wszystko szło na sprzedaż za bezcen, tak jak cukrownie, najlepiej upadek firmy i wykup za grosze A polaczki mieli zapier…ać za grosze.

  5. Polska powinna tez zgodzic sie na rezygnację wegla w 2038 roku i byłoby po problemie. Za 18 lat swiat bedzie wyglądał inaczej a do tego czasu fedrujemy na maksa i palimy węglem ile się da.

Comments are closed.